rıdvanpaşa camii

 • çarşamba'da akla gelen ilk yapılardan biri olan cami. yolunuz bir gün çarşamba'ya düşerse hemen yeşilırmak kenarında, kaymakamlık binasının tam karşısında görürsünüz. buralarda "rahtıvan camii" diye de adlandırılan cami ilk olarak 1781 de erbaalı rıdvan bey tarafından küçük bir mescid olarak yaptırılmış. caminin ilk olarak bu şekilde yaptırılmasında şöyle bir rivayet anlatılır:

  "Yeşilırmak’a düşerek boğulan kızını bulamayan Rıdvan Bey, kızının belki de en azından mezarının yerini bilebilmek için kızının cesedinin bulunduğu yere bir cami yaptıracağını adamış ve ceset Çarşamba’da bulununca adak üzerine Rıdvan Paşa Camii’nin ilk hali şu anki yerine inşa edilmiştir."

  caminin ilk yapıldığı mescid hali, hazinedarzade süleyman paşa tarafından genişletilmiş ve 1902'de kâgirle halk tarafından biraz daha büyütülmüş, 1943'teki depremle hasar alan yapısı çeşitli tadilatlardan sonra en sonunda tamamen yıkılarak 1956 yılında bugünkü şekliyle tekrar inşasına başlanmış ve birkaç yıl içinde de tekrar hizmet vermeye başlamış, bugün de devam etmektedir...

  ve son bir bilgi: caminin avlusunda tam 52 tane mezar taşı bulunmakta. ancak bu mezar taşlarından bugüne çok az sayıda örnek kalmıştır. onları da caminin avlusunda geçmişten taşıdıkları tüm izlerle görebilirsiniz.

  3
 • Carşambada ırmağın karşısından muhteşem bir manzara sunan cami

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -