prof. dr. sait bilgiç

 • ondokuz mayıs üniversitesi'nin eski rektör yardımcısı, yeni rektörüdür.

  1987 yılında omü tıp fakültesi morfoloji anabilim dalında uzman olarak çalışmaya başlamıştır. 1988'de yardımcı doçent, 1989'da doçent, 1997’de ise profesör unvanı kazanmıştır.

  omü yabancı dil araştırma ve uygulama merkezi (oydem) ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında kurucu isimlerdendir.

  resmî duyuru için tıklayınız

 • prof. dr. hüseyin akan'ın rektörlük döneminde 2008, 2009, 2010 ve 2012 yıllarında rektör yardımcılığı yapmıştır. aynı dönemler kendisiyle birlikte rektör yardımcılığı yapan diğer isim prof. dr. ahmet bulut ve yine aynı dönemlerde rektör danışmanlığı ile basın-yayın kurulu başkanlığı yapan, 2012'de ise rektör yardımcısı olan prof. dr. hakan leblebicioğlu, 2014 yılında paralel yapı operasyonu kapsamında görevlerinden alınmışlardı. samsun emniyetinin dün yaptığı fetö soruşturması kapsamında görevden men edilen bu iki isim göz altına alındılar.

  kendisi 1998 ve 1999 yıllarında omü yabancı diller araştırma ve uygulama merkezi (oydem) kurucu müdürlüğü yapmıştır. 2009 yılında yüksek öğretim kurulu üyeliğine getirilmiştir.

  kendisinden sonra oydem'in senelerdir müdürlüğünü yapan doç. dr. zeki karakaya,
  omü çocuk üniversitesi müdürü, ösym sınav komitesi üyesi, yök kurulu üyesi yrd. doç. dr. ismail gelen,
  eğitim fakültesinde din kültürü öğrermenliği bölümü'nde göreve başlayıp daha sonra ilahiyat fakültesi dekanlığına kadar yükselen doç. dr. yakup keskin aynı soruşturmada göz altına alındılar.

  ismail gelen ve yakup keskin yardımcı doçent unvanlarıyla aynı yıl (2009) omü'de göreve başlamışlardır. ahmet bulut, zeki karakaya, ismail gelen ve yakup keskin birbirlerine yakın isimlerdir ve omü vakfı'ndan çok sağlam fonlar elde etmişlerdir.

  ahmet bulut 2011 yılında diş hekimliği fakültesi dekanlığındaydı, sonra mimarlık fakültesi dekanlığına, ardından fen-edebiyat fakültesi dekanlığına geçti. yakup keskin ilahiyat fakültesi dekanlığına, ismail gelen ise diş hekimliği fakültesi dekanlığına geldiler...

  yine eski rektör yardımcısı prof. dr. ahmet bulut'a yakın olan prof. dr. ibrahim uçar da göz altında...
  yrd. doç. dr. ismail gelen'e yakın olan doç. dr. ayfer kamalı polat hakkında henüz göz altı kararı çıkmamış, ama muhtemelen yakında onu da alırlar soruşturmaya...

  yrd. doç. dr. bekir şişman da şüpheli bence, ama ona bir şey olacağını zannetmiyorum. soruşturmaya dahil edilmez. hatta istikbâli parlak görünüyor.

  samsun emniyetinin fetö soruşturması kapsamında göz altına alınan omü'lü akademisyenlerin yarısı omü tıp fakültesi ve fakülte hastanesinden. onların arasında kim kime yakındır falan orasını bilmiyorum...

  tüm bunlar olurken prof. dr. sait bilgiç ise enteresan bir şekilde üniversiteye yeni rektör atandı...

  geçen yıl da ösym yönetim kurulu üyeliği'ne getirilmiş...

  felsefenin babalarından birinin de söylediği gibi "devleti filozoflar yönetmeli" yani, insan biraz şüpheci olur...

  bizim reis-i cumhurlar önüne geleni atıyorlar efendim, durduramıyoruz. pek sanmıyorum ama, hayırlısı...

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -