planet of the apes

 • ingilizce ismi: planet of the apes, özgün fransızca ismi: la planète des singes

  fransız yazar pierre boulle'ün 1963 yılında yayımladığı bilim-kurgu romanından sinemaya aktarılmış film serisidir. aynı zamanda, pierre boulle'ün 1952'de yayımladığı le pont de la rivière kwai'den sonra klasik sinemaya aktarılmış ikinci romanıdır.

  1968-1973 seneleri arasındaki birleşik amerika yapımı beş filmlik ilk seri ve 2011 senesi itibariyle çekilmeye başlanmış yeni yorumu, türkçeye (bkz: maymunlar cehennemi) ismiyle çevrilmiştir. başrolünde mark wahlberg'in oynadığı 2001 senesindeki tek filmlik yorumunun türkçe adı ise (bkz: maymunlar gezegeni) dir. ayrıca, klasik sinemadaki gösteriminin ardından, abd'de 1974 ve 1975 senelerinde aynı isimle televizyon dizisine uyarlanmıştır.

  uyarlamalar, temelde iki farklı kurgu üzerine inşa edilmiştir. birisinde maymunlar yaşadığımız dünya içerisinde evrimleşerek insanlarla uygarlık mücadelesi içerisine girerler ki, bu kurguyu ben daha az bilimsel, daha çok epik ve fantastik bir kurgu olarak nitelendiriyorum. ikincisi ise maymunların başka bir gezegende evrimleşerek insanlarla uygarlık mücadelesi içerisine girmesini temel alır. bu ikinci kurguda, evrim ve zamanın izafiyeti gibi önemli bilimsel hususlara yer verilir. tabii abartılıdır, fantastiktir, ama bilim-kurgusal yönden daha zengin ve belirgindir.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -