pirates of the caribbean

 • (türkçe bkz: karayip korsanları)

  walt disney firmasının öncülüğünde, yapımcılığını jerry bruckheimer'ın, yönetmenliğini gore verbinskinin, senaristliğini ted elliot ve terry rossio'nun yaptığı, sömürge döneminde orta amerika ve karayiplerdeki gizemli korsan hikâyelerini eğlenceli bir anlatımla izleyiciye sunan fantastik macera filmi serisidir. disney firmasının gelmiş-geçmiş en büyük yapımlarından ve en ünlü eğlence parklarından biridir. bakınız: http://pirates.disney.com/

  kurgusal korsan hikâyelerinin işlendiği filmlerde gemileri ve mürettebatlarıyla; (bkz: jack sparrow) (bkz: hector barbossa) (bkz: davy jones) (bkz: blackbeard) (bkz: salazar) gibi ünlü korsanlar vardır.

  serinin fantastik hikâyeleri bir yandan imparatorlukların ve cihanşümul ticaret şirketlerinin ordularının, bir taraftan da çeşitli korsan gruplarının yelken alçtıkları karayiplerde geçmektedir. serinin ilk filminde hikâye jamaika'nın port royal limanında başlar. haiti'nin kuzey kıyısındaki port de paix'in hemen karşısında bulunan isla de tortuga filmde sıkça adı geçen korsan limanlarından biridir.

  sinema serisinin orkestral ana tema müziği klaus badelt ve hans zimmer tarafından bestelenen (bkz: he's a pirate) dir.

  sinema serisinin ana kahramanları johnny depp'in oynadığı kaptan jack sparrow ve geoffrey rush'ın oynadığı kaptan hector barbossa'dır. diğer kahramanlar orlando bloom'un oynadığı william turner, keira knightley'nin oynadığı elizabeth swann, jack davenport'un oynadığı amiral james norington, kevin mcnally'nin canlandırdığı joshamee gibbs, lee arenberg ile mackenzie crook'un oynadıkları pintel ve ragetti ikilisidir. ikinci ve üçüncü filmde listeye bill nighy'nin oynadığı efsanevî uçan hollandalı gemisinin kaptanı davy jones ve thomas anthony hollander'ın (tom hallander) oynadığı lord beckett karakterleri, dördüncü filmde de ian mcshane'in oynadığı kaptan karasakal (captain blackbeard) ve penélope cruz'un oynadığı angelica karakterleri eklenir. 2017 baharında vizyona girecek son filmde de, javier ángel bardem'in oynadığı kaptan salazar, kaya scodelario'nun oynadığı carina smyth ve brenton thwaites'ın oynadığı henry serinin yeni kahramanları olacaklar.

  sinema serisi şu şekildedir:

  2003 - the curse of the black pearl (siyah inci'nin laneti)

  2006 - dead man's chest (ölü adamın sandığı)

  2007 - at world's end (dünya'nın sonu)

  2011 - on stranger tides (gizemli denizlerde)

  2017 - dead man tell no tales (salazar'ın intikamı)

  6

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -