peanuts

 • 1950'lerde charles monroe schulz tarafından li'l folks adıyla yaratılan abd menşeli bir çizgi dizi ve çizgi roman serisidir. ilk olarak yerel gazetelerde yayımlanmaya başlanmış, devam eden yıllarda daha da geliştirilerek özellikle 1960'lı yıllarda "peanuts" (türkçe bkz: fıstıklar) adıyla oldukça popüler olan özgün bir çizgi hikâye serisi hâline gelmiştir. 2015 yılında sinemada the peanuts movie adlı üç boyutlu animasyon filmi yapılmıştır. ana kahramanlarından dolayı serinin adı "snoopy and charlie brown" veya "charlie brown and snoopy" olarak da anılır. (bkz: the charlie brown and snoopy show)

  seride kahramanların yaşadıkları sıradan olaylara bakış açıları üzerinden sürekli hayata ve hayatın anlamına dair bir takım sorgulamalar yapılır. hayat, çocukluk dönemindeki kahramanlar üzerinden işlenir, ama aslında anlatılan yetişkin dünyasıdır. çocukların saf duyguları ve hayâl dünyalarının zenginliği üzerinden yetişkinliğe atıflar vardır. tüm bu özellikleri bakımından (bkz: cedric) çizgi dizisine de biraz benzer.

  peanuts kahramanları: (bkz: snoopy) (bkz: charlie brown) (bkz: sally brown) (bkz: linus van pelt) (bkz: lucy van pelt) (bkz: peppermint patty) (bkz: marcie) (bkz: franklin) (bkz: schroeder) (bkz: pig-pen) (bkz: woodstock)

  bakınız: http://www.peanuts.com/

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -