para

 • Lidyalıların bulduğu söylenilen lakin bize pek uğramayan şey.

 • Varlığı bir dert yokluğu yara

  3
 • Kimileri için tanrıdır, taparlar.

  2
 • para icat edilmeden önce acaba babalar kızlarını verirken ne soruyordu diye düşünmemede neden olan başlık

  + ee ne yapıyor sizin oğlan
  - parayı bekliyor
  + para?
  - icat edilmesini bekliyor bir icat edilsin çok pis düşünceleri varmış
  + nasıl yani
  - saadet zinciri falan diyor ne bilim bende anlamıyorum
  + ?
  - ama dişleri tam yani

  2
 • Olsa ayrı dert olmasa ayrı derttir.

  2
 • bundan yaklaşık 2500-3000 yıl kadar öncesinde lidya da bulunan, ve ticari alış-veriş de ve sahip olunan varlığı temsil eden sözde icat.
  --- spoiler ---

  “ size bu dünya da kazanmak yada korumak için sürekli çalışmak zorunda olduğunuz şeyin aslında sizin en büyük düşmanınız olduğunu söylersem, düşünceniz ne olurdu? “
  para, insanların varlığına da yokluğuna da tahammül edemediği yegane varlık olarak tarih sahnesinde yaklaşık 3.000 yıl kadardır yer almaktadır. lidyalıların bu üstün buluşu; ticaret, çalışma hayatı, ihtiyaçlarımız ile başlayarak günlük hayatımızın tamamına yavaş ama emin adımlarla ele geçirmiştir. üzerine şiirler, şarkılar, kitaplar yazılmış, uğruna savaşlar çıkartılmış daha da kötüsü aynı kanı paylaşan insanlar bile, kendi içlerinde para uğruna bölünmüştür. yaşamımızı kazanmak için harcadığımız para, sosyal hayatımızın tamamını ele geçirmiş bir icat olmuştur. yazımda size paranın kirli yüzünü uzatmaya çalışacağım…

  insanların bütün ihtiyaçlarının karşılığında sunabildiği bu buluş, kişinin her talebini karşılamak için yeterlidir. ihtiyaçların doğruluğu ise göreceli bir kavram olarak kalmıştır. sadece verdiği para ile doğru olduğuna inandığı bir gerçeği kişi ortaya koyarken, milyonlarca kişinin doğrusunu ezip geçebilir. konuya iç perspektiften bakmayı denersek; toplumda ki yerimizi, cebimiz de ki paranın doğrudan belirlediğini görebiliriz. sosyal sınıf farklarının ortadan kalkması ve kişiler arasında ki eşitlik gibi değerlerin demokrasi ile hayatımıza girdiğini varsaymış olursak eğer; kapitalizmin başlangıcıyla, bütün değişikliklerin geri döndüğünü söylemek mümkün. kişinin sahip olmak istedikleri adına talep edilen para, sahip olduklarına yetinememe psikolojisi doğurmuştur. bunun sebeplerinden en büyüğü paranın basit olarak lanse edilmesidir. kişi sahip olmak istediklerine, hızlı para kazanıp kısa yoldan ulaşmak adına, zaman içerisinde ahlakı ve inandıklarından fedakarlıklar yapmaya başlamıştır. bu kişiyi değerlerinden soyutlarken, ulaşmak istediği yola yakınlaştırmıştır.

  peki arzuladığımız düşüncelerin ne kadarının bize ait olduğunu düşünmektesiniz? herhangi medya kanalının hayatımız da ki yerini kısa bir saniye için de olsa düşünmenizi rica ediyorum. idol karakterler, takip edilen programlar, sosyal medya üzerinden paylaşılan anılar ve düşünceler… reklam çalışmaları ve yayımlanan programlarla, kişinin sahip olduklarının yetersiz olduğu düşüncesi aşılanıyor. şartlanılmış çalışma ortamı içinde kişi bilinç altına işlenen düşüncenin doğrultusunda inandığı alışverişi yapıyor. para ile satın alabileceğimiz her şey, biz onları satın almadan önce bizleri satın almayı başarıyor… fakat ücretini yine biz çalışarak ödüyoruz.

  --- spoiler ---

  1
 • varlığı dert yokluğu yara kimisini bozar

  1
 • sıcak para artık günümüzde yerini soyut bir hale bırakmıştır. bu sebeple internetten para akışı sağlanmaktadır. bunlara örnek ise (bkz: tempobet) gösterilebilir.

  1
 • evrim geçirmesi sonucu kredi kartına dönüşmüş
  onsuz da olan yaşamımızı onsuz olmayacağına inanarak geçirmemiz sonucu ilah gibi tapılan şey.

  1
 • rüçhan çamay'ın aynı isimde bir şarkısı vardır. SAdece "para para para" olarak geçmektedir. sözlerinden her şey anlaşılıyor zaten.
  "Gariptir insanlar oğlu neler yaratmış
  Yarattığı her bugün dünü aratmış
  Aklı ile herşeyin sırrını bulmuş
  Kendi yarattığı putun kölesi olmuş

  Para, para, para
  Varlığı bir dert yokluğu yara

  Çerçeveletir kimi asar duvara
  Kimi onu bulunca dosdoğru bara
  Kimi sıkar elinde çıkarır suyunu
  Kiminin değiştirir güzel huyunu

  Para, para, para
  Varlığı bir dert yokluğu yara

  Üç şey demiş Napolyon "Para, para, para"
  insanlar öldülür onu uğruna
  Servetin ulaşsa da yüz milyonlara
  Kefenin cebine sığmaz bir tek lira

  Para, para, para
  Varlığı bir dert yokluğu yara

  Unutmayın herşeyi yaratan biziz
  Matbaada parayı basan ellerimiz
  Sanmayın onun hükmü değişmez yasa
  Para neye yarardı eller çalışmasa

  Para, para, para
  Varlığı bir dert yokluğu yara
  Para, para, para
  Yokluğu başka dert fazlası bela
  Para, para, para
  Gömeceğim seni bir gün mezara"


  dinlemeniz için: link

  1
 • Her an ihtiyaç duyulan yegane ham madde.

 • olmadığını düşündüğümde çok garip şeyler üretiyor hayal gücüm. ayrıca yukarıda bir yerde profetiröl gibi bir şey gördüm sanıyorum. .d.d.d

 • Gücün günümüzdeki sembollerinden biridir.

 • köpeklerin sadece dört ayaklı olmadığını gösterir. yokluğu derttir ama şükrettirir,haddinden fazlası nefsi öldürür yoldan çıkarır.

  1
 • Napolyon'u seviyorum

 • insanların yaşamlarında ihtiyaç duydukları şeyleri elde etmelerini kolaylaştıran bir "araç".

  Yani paraya değil onun sağladığı şeylere ihtiyacımız vardır. Parayı araç olarak kullandığımız sürece sorun yoktur, asıl sıkıntı onu amaç edindiğimizde başlar.

  Sevdiğimiz bir abimizin de dediği gibi;
  "son ağaç kesildiğinde, son nehir kuruduğunda, son balık tutulduğunda beyaz adam paranın yenilemeyeceğini anlayacak".

 • Ersan kuneri Şeytani olduğunu söylemiş ama
  Kedidir o kedi.

 • bugün özsütte profetiröle kaşık sallayan bendiiim dimi misshapsu

 • Bazılarının elinin kiri diye tabir ettiği bazılarının -öğrenci gibi-bulmakta zorlandığı Lidyalılar in icat ettiği şeytani bir araç..

 • Para yerine banknot demek daha mantıklı olurdu. Zira, para, lira gibi bir birimdir. Harcadığımız, devletin bir senet olarak kabul ettiği araçlara banknot denir.
  Edit: şeytani araç mı? Banknot olmasaydı emeğinize karşılık nasıl bir mübadele anlayışı içerisine girecektiniz acaba? Allah aşkına cahil cahil konuşmayın.

 • "Tanrı'nın parayı hiç sevmediği kesin. Onu kimlere verdiğine baksanıza."

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -