özgür irade paradoksu

 • allah benim ne seçeceğimi biliyorsa beni neden yarattı? allah sana akıl vermiş sen seçeceksin muhabbeti çok saçma, yüce bi varlık benim kaderimi, beni geçtim bütün evrenin kaderini başından sonuna kadar biliyor. sonunu bildiği bir şeyi neden var etti, cehenneme gideceğimi bile bile niye yaptı?

  3
 • bazen sadece play tuşuna basıp arkana yaslanırsın

  1
 • isra13- Biz insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık.

  6
 • O ki hanginizin daha iyi davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır (mülk, 2)
  Müslümanlar bilirler ki bu dünya bi sinav. Ona göre ahirette yargilanacağiz. inaniriz ki "Cennet ucuz değil cehennemde lüzumsuz değil. "
  Edit: güzel bir soru :) neden cehenneme gidecegim bilindiği halde yaratildim? Daha doğrusu bu soru şuna benzer "bana kimse sormadi dünyaya gelirken neden ben?" Kardeşim Allah kiyamet gününde bundan habersizdik demeyelim diye sordu "ben sizin rabbiniz değilmiyim?" evet rabbimizsin dedik. Eğer kuranı kerim dağa indirilseydi muhakkak o dağ parcalanirdi(haşr,21) Cahil olan insan bu emaneti yüklendi(Ahzab,72) yani soruldu ve biz insan olmayı tercih ettik. Eğer Allahın emirlerine uyarsak meleklerden üstün oluruz ancak uymazsak daha aşağıda oluruz. Bu özgür irade. Bana sorulmadi? Soruldu kardeşim herkese soruldu ve hatirlanmayacak şekilde sildirildi. Biz insanoğlu testi seçtik.
  Sınav bittiği zaman Allaha hatırlamadığını, bunun mantıksız olduğunu sorabilirsin. Ancak şunuda bil kuran diyorki hesap gününde "tek bir insan bile adaleti reddedemeyecek"
  Dr Zakir Naik'ten alıntı

  4
 • konuyu yanlış yerden ele alıyorsun, önce ipin ucunu bul gerisi çorap söküğü gibi gelir. babam, cehenneme gideceğimi bile bile beni niye yaptı diye sor

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -