osgb

 • ortak sağlık güvenlik biriminin kısaltılmış hali.

  maalesef türkiye'de geçen sene 1700 üzerinde insan iş kazası sonucu hayatını kaybetti sözlük. bu rakamı güne oranladığımızda ise her gün en az 4-5 işçinin yaşamını yitirdiği gibi vahim bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz. osgb'lerin amacı bu sayının önüne geçip güvenli bir çalışma ortamı oluşturmaktır.
  bana sorarsanız uygulanabilirliği yerlerde ancak 6331 sayılı kanun türkiye için hayati bir önem taşıyor. geçen sene türkiye'de yaşanan iş kazalarında hayatını kaybeden işçilerin %98'i önlenebilir kazalarda yaşamını yitirirken sadece %2'sinin önlenemez kaza sonucu hayatını kaybettiği rapor edildi. işte osgb'lere de tam burada ihtiyacımız var
  ben zamanla iş güvenliğinin daha sıkı ele alınacağını ve bu vahim rakamın daha aşağılara düşeceğini umut ediyorum. bunun için de iyi ve titiz çalışan bir firma ile sadece para döndüren bir osgb firmasını birbirinden ayırmak gerekiyor. kimi osgb'ler arkasındaki 6331 maddeli iş sağlığı güvenliği kanununun zorunlu olmasına güvenerek şirketini ticarethane gibi işletmekte ve ne bir iş takip ne bir titiz çalışma mottosu gütmemekteler. hal böyle olunca yasa yürürlüğe girmiş olsa da iş kazaları oranı halen talihsiz rakamlarda. osgb'lere de sıkı denetimler şart.

  eleştirimizi yaptıktan sonra osgb hizmetleri hakkında bilgi verecek olursak :

  tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde 2 yıldan bu yana zorunludur.az tehlikeli olarak addedilen, 50 çalışan üstündeki tüm iş yerlerinin bu hizmeti almaları zorunludur. hatta temmuz 2017 itibarı ile az tehlikeli statüsündeki 50 çalışandan az olan iş yerleri için de iş sağlığı ve güvenliği hizmeti almak zorunlu hale gelecek. istenirse şirketler bireysel uzmanlarla da çalışabilecek lakin böyle bir senaryoda da sgk teferruatı olacağı gibi bir de olası durumlar için yöneticiler tam sorumluluk altında kalacaklar. bu da büyük şirketlerin riske atmak istemeyeceği bir durum.

  böyle bir başlığın da neden boş kaldığını anlayamadım zira türkiye'de var olan 2.000 tane osgb'den de anlaşılacağı gibi sektör inanılmaz büyük ve bir de konunun insan hakları ile alakalı olması durumu var.

  6 ay kadar önce istanbul'da osgb katipolarak uzunca bir süre severek görev yapmış birisi olarak sektör hakkında bayağı bir birikim sahibi oldum, sektörü merak edenler ve sorusu olanlar için özel mesajla soruları cevaplayabilirim.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -