orhan gazi

 • (1281, söğüt - 1362, bursa) osmanlı imparatorluğu'nun 2.padişahı. dedesi ertuğrul gazi, annesi malhun hatun, babası ise osman gazidir. bilinen kaynaklarda dört eşinden (holofira yani nilüfer hatun, asporça hatun, teodora maria kantakuzini ve eftandise hatun) bahsedilir. babasından 1326'da devraldığı osmanlı devleti'nin sınırları kendisinin döneminde daha da genişlemiştir. kendisinin döneminde yavaş yavaş fetihler çoğalmış, artık balkanlara doğru adım adım geçiş yapılmaya başlanmıştır. adına ilk tuğra çekilen osmanlı padişahıdır.

  tahta geçişi konusunda babasının sağlığında mı yoksa onun ölümünden sonra mı geçtiği tartışılmaktadır. bir de tahta geçerken kardeşleri ile mücadeleye girip onları alt ettiği, başka bir görüşe göre de osman gazi'nin ölümünden sonra toplanan devlet erkanı padişahlık için orhan gazi'nin, ağabeyi alaaddin bey'i uygun gördüğünü ama alaaddin bey'in bunu reddederek tahta kardeşi orhan gazi'nin geçmesini isteyerek, kardeşinin tahta geçmesini sağladığı iddia edilmektedir.

  dedik ya orhan gazi döneminde sınırlar daha da gelişmeye başladı diye... mudanya, gebze, yalova, izmit, sapanca gibi yerler fethedilir. bu fetih hareketlerinden en büyük ve en önemlisi tabi ki bursa'da gerçekleşir. 1326 yılında bursa kalesi herhangi bir çarpışma olmadan osmanlıların eline geçer, sonrasında ise başkent olarak devlete hizmet etmeye başlar bu şehir...

  bursa'nın fethinde dikkat edilmesi gereken bir nokta ise şu olsa gerek: demiştik ya kale çarpışma olmadan teslim alındı diye. işte o kalenin muhafızı olan evrenos bey, islamiyeti kabul edip, fetihten sonraki dönemde osmanlı'nın, özellikle de orhan gazi'nin emrinde uzun yıllar akıncı beyi olarak görev yapar. sadece kendisi değil, kendi neslinden gelenleri de devlet-i âli'ye büyük hizmetlerde bulunur.

  bu fetih hareketlerinde sadece bursa ile kalınmaz. ardından kocaeli, aydos ve kartal kaleleri de fethedilir.
  tarihler 1329 yılını gösterdiğinde bizanslılar maltepe yakınlarında maltepe (pelekanon) savaşı'nda bozguna uğratılır ve onların kaybettikleri toprakları alma hayallerine son verilir. 1331'de de iznik sorunsuz bir şekilde fethedilen yerler arasına katılır, katılır ve o haçlı şehri büyük bir dönüşüm geçirir ve büyük bir islam kültür-sanat ve ticaret şehri haline gelir iznik... hemen ardından anadolu'daki fetihleri karesi beyliği'ni alarak devam eder. bir süre sonra da ankara'nın alınması izler.

  dedik ya bu dönemde artık osmanlı, balkanlara yavaş yavaş adım atmaya başlar diye... peki bu nasıl oldu derseniz, bir yardımla oldu tabi. peki bu yardımın içeriği neydi, hemen anlatalım.

  1340'lı yılların ortasında bizans'ta vaziyet karışıktı. bir iç karışıklık olmuş, tahtın sahibi değişmişti. ama selanik'te vaziyet hala sakinleşmemişti. tahta oturan vi.yannis kantakuzen'in orhan gazi ile arası gayet iyiydi. öyle ki kızını orhan gazi ile evlendirmeyi bile düşünmüş, orhan gazi de bunu kabul etmişti. sonrasında bunun faydasını görecekti tabi ki. öyle ki 1350'lerde bizans imparatorluğu'nun içerisindeki iç kavgalarda imparatordan yana tavır almış iki kez yardım göndermiş ve hatta imparatorun emrine bir birlik verip, edirne'yi sırp-bulgar ordusunun elinden alıp imparatorun hakimiyetinde bırakmıştır. tabi ki bu yapılan yardımların bir karşılığı olacak, olacaktı ki karşılık olarak orhan gazi'nin oğlu süleyman paşa komutasına çimpe kalesi bir üs olarak verilmişti. süleyman paşa bunu fırsat bilerek kaleye ve etrafına göçebe türkmenleri çoktan yerleştirmeye başlamıştı bile... bu olaylardan sonra öncelikle trakya bölgesinden başlamak üzere osmanlılar gelibolu, bolayır, keşan ve tekirdağ fethedilen yerler arasına katılır... 1357'de süleyman paşa çorlu'ya kadar gelir, burada sürek avı yaparken hakk'a yürür. buranın fethi şehzade murad (i..murad) tarafından yapılır -kesin fetih 1362'de gerçekleşecektir- 1361'de de edirne ve dimetoka ele geçirilerek fiilen de balkanlara, rumeli'ye geçmiş olur artık osmanlı orhan gazi döneminde...

  takvimler 1362'nin mart ayını gösterdiğinde de artık orhan gazi için hakk'a yürüme vaktidir... bu dünyadan göçüp gittiğinde geride sınırları daha de genişlemiş, yükselmekte olan bir devlet bırakır oğlu şehzade murad'a... kendisi için halktan biri, halkın arasına sürekli karışan, onları sürekli dinleyen bir hükümdar olduğu denir. kendisinin döneminde tam manasıyla bir devlet teşkilatına sahip olur osmanlı... düzenli orduyu kurdu, vakıf teşkilatlanmasını sağladı, vezirlik makamı osmanlı'da ilk onun döneminde kuruldu. osmanlı'nın ilk akçesini de bastıran yine kendisi olmuştur....

 • şöyle bişey olmadığı kesin olan akıncı bey:


  http://galeri.omusozluk.com/k/3854/ + orhan gazi

  galeri (1)

  onat tansayar
  2017-01-14 22:23:46

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -