nick the chopper

 • barış manço'nun yurt dışına açılma projesi olarak 1976-77 yıllarında belçika'da kurtalan ekspres ve george hayes ile beraber yaptıkları stüdyo albümü "baris mancho" nun türkiye pazarında satıldığı adı ve bu albümün çıkış parçası. bu albüm o dönemde avrupa'da, kuzey afrika'da ve ortadoğu'da satış rekorları kırmış, adı geçen şarkı da bu albümün hit parçası olmuştur. ayrıca 1980'de çıkan "disko manço" da yeniden düzenlenerek kendine yer bulmuştur.

  1977 kaydını dinlemek için linke tıklayın:
  1980'de tekrardan düzenleme yapılıp ortaya çıkan kaydı için ise:

  2
 • barış manço'nun eşsiz eserlerinden birisidir.

  ezgisel anlamda pogressive rock, new wave ve folk rock tarzlarını harmanladığı bu eserinde barış manço, söz dizimsel anlamda bizlere bir masal anlatmaktadır. masalsı şiirde sözü edilen nick, ağaçları keserek geçimini sağlayan yaşlı bir köylü ve "the chopper" (balta) ise onun lâkabıdır. parçada, ağaçları kestiği için yaşlı adama duyulan nefret "he's a dirty old man, we're gonna kill you nick the chopper" şeklinde dile getirilir.

  nick the chopper isimli eser, sanatçının mançoloji albümünde de yer almaktadır. bu yorum parçanın güncel yorumudur ve parça sonunda türkçe sözler yer alır.

  parçanın güncel yorumu için bakınız: barış manço - nick the chopper

  4

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -