necip fazıl kısakürek

 • iyi şair. Tabi hayatını okuyup onca ikiyüzlülüğüyle yüzleşmedikçe.

  2
 • Türk, şair, yazar ve düşünür. Muhafazakar görüşlüdür. sigarayı da çok sever. sakarya türküsü ağlatır (anlayanı)

  vicdan azabına eş, kayna kayna sakarya,
  öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya!

  1
 • şeyhi ile 1932 yılında tanıştığını söyler. tanışmadan önceki şiirlerinde dünyevi bir ideoloji yoktur. o tanışmadan sonraki şiirlerine ise islami görüş hakim olmuştur. bu, onun sanatının kalitesini düşürmüş müdür tartışılır.

  kendisi için, "onu gümüşten bir kaseye koyun, o kaseden para yapıp gene kumar oynar." da denirmiş vaktiyle.

  3
 • Kafası dar günümüz populist islamcıları tarafından gündeme getirilip şişirilmiş bir yazardır. Sanatıyla pek ilgilenmem bir eleştiride getiremem ama karekter yönünden oldukça zayıf olduğunu düşündüğüm bir yazardır. Allah Tanrı'nın belasını versin diyerek cahilliğinimi göstermiş Türkçeye hakaretmi etmiş bilinmez ama bir kavram kargaşası yaratmıştır. Zamanında kumar oynayanlara alanen sövüp bir kumarhane baskınında yakalanmıştır. Savunmasında ise edebiyatım için tetkikte bulunmak için gitmiştim demiştir. Bir söylentiye göre dönemin başbakanına mektup yazıp kumar borcu için para istemiştir. Bu mektupta efendim bir 10 bin lira lütfedilirse gibi bir kelime kullanmıştır. Nitekim kişilik olarak sevmem edebi olarak hiçbir eserini okumadığım için eleştiremeyeceğim bir yazardır.

 • Türk edebiyatının 'üstad'ı şair yazar,
  insan sevme hissini israf etmemeli, kim ne kadar sevilmeye layıksa onu o kadar sevmeli..

 • türk edebiyatının üstadı niteliğinde bir şair değildir.

  ben türk'üm ve türklüğü gram önemsemeyen birini türk edebiyatının üstadı olarak kabul edemem. islamcı bir örümcek beyinliydi ve türklükle alakası yoktu.

  türk edebiyatının yegane şairleri başta mehmet akif olmak üzere hüseyin nihal atsız, namık kemal ve arif nihat asya'dır.

 • Neye göre kime göresi bol ülkem benim. Ah şu tabularımızı yıkıp sanata ve sanatçıya bari ideolojik bakmasak.

  Nazımı seviyorsan necip Fazılı sevemezsin. Necip fazılı seviyorsan nazım okumakta ne demek.

  Yazık çok yazık.

  1
 • Kadin bacagindan sarap icmekten bahsettigi bir siiri vardı

 • gereksiz bir yazardır her daim iki yüzlüdür her devrin adamı olmuştur sanırım milliyetçi gözükerek ölmüştü emin değilim muhafazar olarak da olabilir geçmiş zamanın uğur fırıldağıdır . öte yandan fikirleri bir çok insanı etkilemiş nispeten dine döndürdüğü bir çok insan vardır

 • yıllarca ateist takıl sonra müslüman ol samimiyetine inanmadığım bir yazar

 • kim olduğunu anlatan çok iyi bir yazı ;

  Amerikan politikasını korumakla mükellefiz… Amerikan siyasetini tutmak biricik yol… Amerika’dan nazlı bir sevgili muamelesi görmek biricik dikkatimiz olmalı. Yoksa bir Amerikan bahriyelisinin iki yana açık bacakları arasında mütalaa ettiği kadından ileri geçemeyiz. Dış siyasetimizde Amerikan siyaseti ve iç bünyemizde Amerikanizm politikasını kendimize tecezzi etmez (birbirinden ayrılmaz) bir siyaset vahidine (tekliğine) göre ayarlamakta büyük ve her işe hâkim bir mânâ gizlidir.”Necip Fazı Kısakürek; Büyük Doğu Dergisi, 20. sayı, 17 Temmuz 1959, Cuma

  link

 • kaldırımlar şiiri okunasıdır.

 • Türk edebiyatının 3 büyük kutbundan birisi önde gelen şair ve yazarlarımızdandır .

 • Geminin tek kaptanı olur, gerisi mürettebattır.
  Kalbin de tek sahibi olur, gerisi teferruattır.
  Necip Fazıl Kısakürek

  2
 • Kaç defa daha diyeceğiz yobaz işte arkadaş. Sanatı beni ilgilendirmiyor.

  5
 • Aklıma cumhuriyet meydanındaki yasin satan müptezelleri getiren şair.

  Yav o, o işleri bırakıp tövbe etmiş, islama sığınmış diyenleri de öperim. Kumarbazın, ayyaşın, paragözün tekidir. Döneminde malum parti tarafından islamcılık pohpohlanınca beyimiz de parayla partinin kalemşörlüğünü yapmıştır. Parti şapa oturunca hoop ülkücülük takkesi takmış. Atsız ve ekibini partiden uzaklaştırıp da böyle karaktersizleri de ortalıkta ülkücü diye lanse edenlerin de .mına koyim.

  1
 • Kurtulur dil, tarih, ahlak ve iman 
  Görürler nasılmış, neymiş kahraman 
  Yer ve gök su vermem dediği zaman
    Her tarlayı sular arkımız bizim 
  N.F.K

  2
 • kısım ı
  ----------
  "ne'sinden" ziyâde "nasıl'ıyla" ilgilendiğim, büyük şair. bana göre, bir şairin sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için hayat görüşünden ziyade, bu görüşü sözcüklere nasıl döktüğüne bakılmalıdır. mesela, h. nihal atsız'ın fikirlerini hiç benimsemeyen bir insan olarak, h.nihal atsız'ın görüşlerinin adeta bir özeti olan "mussolini'ye mektup" şiirine bayılırım. çünkü derdini iyi anlatır o şiir. şiir de bence "derdini nasıl daha iyi anlatabilirsin" meselesidir. nitekim necip fazıl da -derdi,meselesi,davası islam olan bir şair herkesin bildiği gibi- derdini eşsiz durulukta bir türkçeyle anlatır. bütün şiirlerinde bunu göremiyorum orası ayrı. (aslında bütün şiirleri mükemmel olan şair görmedim desem daha doğru olur.neyse bu ayrı bir tartışma konusu.) yer yer ideal olarak gerçekten anlayamadığım, hatta kınadığım görüşlere sahip bir adamın şiirlerine hayran kalmak çelişki değildir.

  kısım ıı
  ----------

  vakti zamanında (1932 senesinden önce) herkesin bellediği müslüman necip fazıl ne yapmaz ise yapmış büyük şair. kumar mı oynamamış, kadınlarla mı ilgilenmemiş, bir çok şey... habertürk'teki tarihin arka odası programında hakkında konuşuluyordu ve ortaylı kendisi hakkında sıkça kullanılan şu sözü hatırlattı izleyicisine: "onu (necip fazıl'ı) gümüşten bir kaseye koyun, o kaseden para yapar ve kumar oynar." böyle de bir kumarbazmış vaktiyle. (kumarbaz demişken, kendisinin hasta kumarbaz'ın ölümü diye enfes bir öyküsü vardır. mutlaka okunmalıdır. tahminimce öyküde vaktiyle kumar oynayan kendisini haklı çıkarmaya ya da savunmaya çalışıyor ama olsun, sırf o kumar masasının tasfirini okumak bile bir değerdir.) ama kıymetli şairimiz, 1932 yılında hocası abdulhakim arvasi ile tanıştıktan sonra bu işlerden etek çeker. (hocası ile tanışmasını 'tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum, gökyüzünden habersiz uçurtma uçurmuşum' dizeleriyle anlatır. enfestir.) el etek çeker ama kendisine geçmişi sürekli hatırlatılır. onda tüm bunlara karşılık, "geçmişim bir çöplüktür ve çöplüğü de ancak itler karıştırır." gibi artistlik bir cevap verir.

  kısım ııı
  -----------
  kendisi özellikle bugünün okurları tarafından nazım hikmetle kıyaslanmaktadır ki bu oldukça sağlıksız bir kıyaslamadır. bahsettiğim kıyaslama genelde şiirsel kalite açısından değil, ideal, dünya görüşü açısından yapılır. bana sorarsanız şiir kalitesi olarak necip fazıl'ın yerini doldurması nazım'ın zordur. dünya görüşü olaraksa ikisine de uzağım. her neyse. diyeceğim, insanlarımızın tabiri caizse horoz dövüştürür gibi dövüştürdüğü bu iki büyük şair, birbirlerine onları dövüştürenler kadar düşman değillerdi. evet birbirlerine hayran değillerdi evet çok yakın değillerdi ama aynı okulda okuyan bu iki fikir adamı ve şair, ediplik gereğince bugün onlar sanki yapmış gibi birbirlerini yemediler. zaten internette dolanan o hikayeler (nedense o hikayelerde lafı koyan hep necip fazıl oluyor) uydurmadır. edebiyat camiasında kanlı bıçaklı şairler yok denecek kadar azdır. bi örnek vereyim size, tevfik fikret öldüğünde onun tabutunu ilk omuzlayanlar arasında büyük islamcı şair mehmet akif vardır. aşiyan müzesine gidip yatak odasındaki tabut taşımalı fotoğrafa bakarsanız mehmet akif'i çok net görürsünüz. demek istediğim, şairlerin fikri uyumsuzlukları insanlıklarına ket vurmamıştır. popüler kültürün karşı karşıya getirdiği iki büyük şairimizi, nazım'ı ve necip'i kanlı bıçaklı olarak tahayyül etmek doğru değil.

  yoruldum, sevdiğim bir şair olduğu için (dediğim gibi benim için şair yoktur şiir vardır) hakkında uzun uzun yazmak istedim. aklıma geldikçe kendisiyle alakalı tartışmalı meseleler hakkında düşüncelerimi yazacağım.

  2
 • oyun yazarlığı çok ama çok kötü, ozanlığı vasatı aşamayan cumhuriyet dönemi edebiyatçısı.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -