namık kemal

 • (bkz: vatan şairi)
  21 aralık 1840'ta tekirdağ'da doğmuştur. asıl adı mehmet kemâl'dir. çocukluk yıllarında çok iyi bir eğitim alan namık kemâl, arapça ve farsça öğrenmiş 1857'de geldiği istanbul'da Tercüme Odasında memuriyete başlamıştır. şinasi ile tanıştıktan sonra batı edebiyatına ilgi duymuş tasviriefkâr'da yazılar yazmaya başlamıştır.
  yeni osmanlılar cemiyetinin kurucuları arasında yer alır. gizli olarak kurulan bu cemiyetin amacı bir anayasa hazırlamak ve parlamenter sisteme geçişi sağlamaktır. bu fikirlerine gazetede yer verince tasviriefkâr kapatılmıştır. bu olaydan sonra namık kemâl erzurum'a vali yardımcısı olarak gönderilmiştir.

  eserlerinde vatan, millet, hürriyet ve yurt kavramlarını sıkça kullanmış ve bundan dolayı da vatan şairi olarak anılmıştır. 1873'te yazdığı vatan yahut silstre oyununun sahnelenmesi halkı galeyana getirmiş ve olaylar çıkmasına neden olmuştur. olaydan sonra magosa'ya sürülen namık kemâl 2 aralık 1888'de sakız adası'nda hayattan ayrılmıştır.

  daha rüştiyede öğrenciyken okuduğu namık kemâl şiirleri ile vatan sevgisi ve özgürlükçü düşünceye zihninde yer veren mustafa kemâl, Namık kemâl'i "türk milletinin yıllardan beri beklediği ses" diye nitelendirmiştir.

  5

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -