müslümanların geri kalmışlığının sebepleri

 • son birkaç yüz yılda bir tane alim yetiştiremeyip, tonla hocaya, şeyhe yol vermeleridir.

 • Aklı, felsefeyi, bilimi yol gösterici olarak seçmeyi bıraktıklarından.

 • Hayırda şerde allahtandır kafası biat sorgulamama kabullenme ikiyüzlülük varolan tüm kötülüklerin toplamı adamlar osmanlıyıda bunlar yıktı müslümanlar tüm kötülüklerin anasıdır

 • Batıda Geber olarak bilinen Cabir bin Hayyan (721–815), başta kimya olmak üzere, tıp, eczacılık, metalürji, astronomi, felsefe, fizik gibi ilim dallarına katkılarıyla bilim tarihçileri tarafından tanınan Müslüman bir âlimdir. Kûfe'de eczacı bir babanın çocuğu olarak doğmuştur. Maddelerin altına dönüştürülmesi (transmutasyon) için metotlar geliştirmeyi hedefleyen simya ilminin babası olarak bilinen Cabir bin Hayyan, geliştirdiği element anlayışı, denge teorisi yaklaşımı, tatbikatları, icat ettiği âlet ve düzeneklerle kimyanın babası kabul edilmektedir.

  Ünlü Fransız bilim tarihçisi M. Berthelot'in onun hakkındaki düşünceleri şöyledir: "Aristo'nun mantık ilmindeki yeri neyse, Câbir bin Hayyân'ın kimya ilmindeki yeri de odur. Aristo, mantığın kurucusu ve üstadı olarak kabul edildiği gibi, Cabir bin Hayyan da kimyanın kurucusu ve üstadıdır." Julius Ruska, Lâtin kimyasının temellerini Yunanca değil, bilakis Arapça orijinal eserlerin tercümelerinin sağladığını belirtmektedir.1 Yaşayan ilim tarihçimiz Fuat Sezgin de, tıp, fizik, astronomi, felsefe alanında birçok eser kaleme alan, âlemde görülebilen veya görülemeyen her şeyin belli bir düzenin neticesi olduğunu belirten Cabir bin Hayyan'ın, genetik ilmine işaret eden şu sözlerini nakletmektedir. "Allah bize fizikî kanunlar vermiştir. Bunlarla bitki, hayvan hattâ insanın benze
  Atomun bölünebilirliği konusundaki fikri
  Cabir, atomun parçalanabilirliği konusunda şunları söylemiştir: "Madde yoğun enerjidir. Bu yüzden Yunan fizikçilerinin maddenin bölüne bölüne parçalanamaz en küçük bir parçayla son bulduğuna ve maddenin bu sayısız parçalanamayan kısımlardan meydana geldiğine dâir iddiaları yanlıştır. Onların parçalanamaz en küçük parça, yani atom olarak tâbir ettikleri bu nesne parçalanabilir ve bu parçalanma neticesi büyük bir enerji hâsıl olur. Bu öyle bir enerjidir ki, bir habbeciğin (taneciğin) bir şekilde parçalanması, Allah saklasın, Bağdat gibi büyük bir şehri yok edebilir." Bu da gösteriyor ki Cabir bin Hayyan başta Niels Bohr, Albert Einstein ve John Dalton olmak üzere Batılı bilim adamlarından 1.000 yıl önce atomla ilgilenmiş ve bu konuda fikirler ileri sürmüştür.

  Eğitim felsefesiyle de ilgilenen Cabir bin Hayyan, kişiye kabiliyetine uygun bir eğitim verilmesi gerektiğini belirtmiştir. Fuat Sezgin; Cabir bin Hayyan ve onu takip eden er-Râzi gibi islâm âlimleri tarafından yüz yıllar boyunca geliştirilmiş kimya ilmine bu ölçüde katkıda bulunmuş hiçbir âlimin olmadığını belirtmektedir.
  Müslümanlar aslında geri değildir geride değildir,zamanında savaşlarda bağdat kütüphanesi talan edilmiştir o zaman dünya üzerinde daha gelişmiş bi kütüphane yoktu..hristiyanlar o kitapları çaldılar bilgileri kullanıp kendi icatları gibi gösterdiler müslüman alem geçmişi okumadıkça önüne verilen hazır bilgilenle yetindikçe islam alemi toparlanamaz

  8
 • Neden mi? Müslüman islamı yaşayamadıgı için. Zaten islamı iyi yaşasa bu kadar açıgını bulamazdın müslümanın.

  Aynen aktardım.

  Yahudi asıllı Amerikalının makalesi;

  YAHUDiYiM VE BUNUNLA ÖVÜNÜYORUM !!

  "Bugün hükümranlık bizde ey araplar ve müslümanlar!

  Sizin döneminiz bitti!

  Gördünüz mü dahice neler yaptık sizlere?

  Sokaklarınızda gezdik halinizi beğenmedik, ne yaptık biliyor musunuz?

  Çok basit ;Kızlarınızın örtülerini çıkarttık ve o örtülerle kuranlarınızı örttük(Mendil kadar eşarba eşarp denirse, boynu ve kulakları gösteren düdük şallara örtü denirse, geriden bağlamaya veya saçlarının önden gözükmesine tesettür denirse dediği doğru değil diyebilirsiniz)
  Artık emrimizdesiniz!!!

  istediğimiz gibi istediğimiz zaman parmağımızda oynatırız sizi!

  Kıyafetlerinizi biz üretip sattık size
  Bakın çarşılarınıza;Ne varsa satılan kabullenmişsiniz

  Mahrem yerlerinizi açtık!

  Gençlerinizin giydiği düşük bel pantolonları biz alıştırdık size!

  Düşük bel giymek kimin sıfatlarındandır biliyormusunuz?
  Lut kavminin!

  Ne kadar aptal ve gerizekalısınız:

  Yahudiler topraklarımızı çalıp namusumuza göz diktiler diyorsunuz!!

  Siz nerdeydiniz!?
  Sokaklarda kız peşinde

  Ne güzel alay ediyorum sizinle!

  Dibe vurmuşsunuz!

  Eğitiminizi beğenmedik size sıkıcı müfredatlar önerdik,

  Televizyon kanallarınıza ahlaksız programlar doldurduk

  Önemli birşey düşünemez hale getirdik sizi

  Ne düşündüğünüzün bi önemi yok!!

  Susmaya devam edin!

  Kızlarla erkeklerin arkadaş olma kültürünü biz aşıladık size, oysa zamanında siz en temiz ümmettiniz!

  Bugün bakın en rezil ümmet oldunuz!

  Zavallılar!!!

  Baktık kitabınızın dili en güzel dil, size gerici dedik hemen inandınız ve başka dil öğrenmenin peşine düştünüz, dilinize öğrendiğiniz yeni dili katmanın peşine düştünüz!

  Devletleriniz ilim ortamı hazırlamadığı için alimleriniz batıya kaçmakla kendi memleketlerinde önemsenmeden yaşamaya mahkum edildiler!

  Atam, babam diyerek övünün ve hiçbir işe yaramayan bireyler olmaya devam edin , biz sizi böyle seviyoruz!

  Birliğiniz hoşumuza gitmedi;

  Sünnilerin camisini bombaladık şiiler yaptı dedik

  Şiilerinkini bombaladık sünniler taptı dedik

  Aranızda savaş fitnesinin fitilini yaktık!

  Elinize bir kaç kağıt ve görüntü tutuşturduk ki fitne alevlensin!

  Arap baharı oyuncağını biz verdik elinize! Hiç sönmeyecek ateşi biz yaktık ki hepiniz yanın!

  Size hertürlü teknolojiyi verdik ;

  Çocuklarınızı onunla meşgul ettik ki yoldan çıkaran her türlü pisliğe körpeyken alışsınlar diye!

  Bunların hepsini eğitimden, kurandan ve doğru islam kültüründen uzaklaştırmak için yaptık!
  Ben amerikan çerçeveli bir yahudiyim ve bununla gurur duyuyorum!
  -------------------------------

 • cevabı bana göre çok açık olan sorunsaldır.kendi yaşadığınız ilçeye bir bakın . okul sayısı kaç ? cami sayısı kaç ? bu ikisi de ülkemizde çok sayıda olması gereken yerlerdir. fakat bir yerde örnek veriyorum cami sayısı 10 iken okul sayısı 2 olmamalıdır. eşit veya birbirlerine çok yakın sayıda olmalıdır her ikiside . matematiği feni öğrenmek de dinimizi öğrenmek kadar önemlidir. ne zaman müslüman toplumlarda en az cami sayısı kadar okul olur o zaman bu toplumların ilerlemesi başlayabilir.

  1
 • Türk islam birliği amacı olan ülkünün sadece türk birliği kısmını kopyalayıp beynine(!) yapıştıran embesiller prim adına dine küfretmeyi maharet sayar olmuşlar. Hayır bari ülkücüyüz diye gezmeyin ortalıkta sadece ırkçı türklerdeniz diyin yada yeni bir sıfat bulun kendinize bu şekilde komik duruma düşmezsiniz. Başlığa gelecek olursak müslümanların geri kalma sebeplerinin en büyük sebebi de ismen müslüman, cismen ve fiilen hayvandan daha aşağı yaşayan sizlersiniz. Siz batının iğrençliklerini kendinize moda diye yedirmiş bir avuç sürüngensiniz. Ne güzel demiş üstad "Başörtüsü bilime engelmiş..
  Heyhat..!
  Siz uzaya mekik gönderdiniz de, başörtüsüne mi takıldı..?!" Ben buraya bıraktım isteyen üstüne alsın.

 • bir hikaye anlatayım efendim

  Osmanlı'nın son zamanlarında halk avrupa'dan fizik diye bir şey duyar. bunu haber alan şeyhülislam " fizik şeytan işidir" diye fetva çıkarır. Dindar halk da buna uyar çünkü okuma yazma bilmezler dolayısı ile kuran da okuyamazlar.

  daha sonra halk kimya diye bir şey duyar yine aynı şekilde şeyhülislam "kimya şeytan işidir" diye fetva çıkarır.

  bunu neden yapmıştır diye sorarsanız. eğer halk bunları merak ederse düşünmeye başlar. eğer halk düşünürse şeyhülislamın halk üzerinde kontrolü kalmaz. ki Atatürk cumhuriyeti kurarken bu kafada olan din adamlarının kafasını almıştır.

  günümüzde de hemen hemen aynı şeyler yaşanıyor dostlarım. insanlar sorgulamıyor, düşünmüyor. hatta inandıkları siyasi parti lideri ( kim olursa olsun) Kuran'a aykırı hareket etse bile haşa kuran yanlış o doğru diyecekler var.

  kısacası geri kalmamızın sebebi islam değil islamı namazdan ibaret sayan ve bilmeyen müslimanlardır

 • Ciddi ciddi fikir beyan etmişsiniz lan bir de. Evet, bu coğrafyada birbirimizi boş vermek yerine, böyle saçma sapan analizler kasıyoruz. Herkes hürriyet ve haklarına bir birey olarak sahip çıksın, gerisi gelir. Meselenin islam ile alakası yok. Çok bilmiş yazarların ira ve ingiltere'de yaşanan terör olaylarını incelemelerini tavsiye ederim.

 • ne zaman yuzumuzu Kurani Kerimden batiya cevirdik o zamandan beri gerideyiz.Eskdien musluman bilim adamlari pozitif ilimlerden once Kurani Kerimi hifzeder fikih v.s islami ilimleri okur sonra astronomi,fizik v.s gibi pozitif limlerle mesgul olurlarmis.Bu kadari bile durumu aciklamaya kafidir.

  2
 • Ortaçağ hristiyan dünyasındaki karanlık çağ, reform ve rönesans hareketleriyle islam dünyasına geçmiştir.
  islam dünyası ortaçağda şüphesiz en güçlü bilim insanlarına sahiptir. Araştırırsanız çok rahat bulanilirsiniz bu bilgileri.
  Astronomi, fizik, kimya, matematik, geometri ve daha bir çok bilim alanı müslüman bilim adamları sayesinde gelişmiştir. Hatta geometrinin euklides geometrisi dışında kalan kısmının tamamı hayyam tarafından kurulmuştur. Ayrıca 2 ve 3 bilinmeyenli denklemleri de bulmuştur hayyam. Ayrıca pascal üçgenini de( hayyam üçgeni ), celali takvim de var tabi.
  Harezmi diye müthiş bir matematik alimimiz var. Sıfır sayısı ve cebirin mucididir. Bugün kullandığımız matematiğin babası...
  Battani var mesela. Dünya ile güneş arasındaki mesafeyi hesaplamış, güneşin çapını hesaplamış bir kişi bu bahsettiğimiz. Ayrıca bir yılın 365 gün 5 saat 46 dakika gibi bir sürede dolduğunu hesaplamış.

  Ama gel gör ki islam dünyası bugün bu durumlarda. Bunun en büyük sebebi, dinin çarptırılmasıdır. En büyük sebep dincilerdir. Sahtekarlardır. Bilim, felsefe, sanat haramdır diyen beyinsizlerdir. Ve aynı zamanda bu götverenlere inanan özürlü insanlardır. Yıl olmuş 2016 halen; bilim, felsefe, resim, müzik, demokrasi, insan hakları deyince besmele getiren embesiller var. Bunları duyunca dili götüne kaçanlar var.
  Yıl olmuş 2016; 6 yaşındaki kız çocuklarla evlenebilirsiniz diyen pezevenkler var. Kadınların okuması zinhar haramdır diyen dümbükler var. Kadın öldükten sonra veda seksi yapılabilir diyen gavatlar var. Var da var... Daha çok yazarım bunlarla ilgili ama yazdıkça sinirlerim gevşiyor. Bu kadar orospu çocuğu varken bırakın da gelişmesin. Gelişirse ayıptır.

  1
 • ilime bilime değil, dine namaza niyaza göre devlet yönetiyoruz da ondan

 • yarı vahşi olan Avrupalı, fen bilgilerini islam üniversitelerinde öğrenmiş, hatta Papa Sylvester gibi, Hristiyan din adamları da Endülüs üniversitelerinde okumuştur. Bugün, hâlâ Avrupa’da kimyaya, Chemie ve cebire, [Arabi El-cebir kelimesinden] (bkz: Al-gebra) ismi verilmektedir. Çünkü bu ilimler, önce müslümanlar tarafından dünyaya öğretilmiştir.

  Avrupalılar, dünyayı tepsi gibi dümdüz ve etrafı duvarla çevrili zannederken, müslümanlar, ilk olarak, dünyanın yuvarlak olduğunu ve döndüğünü buldular. (bkz: Musul) civarında, Sincar sahrasında, meridyenin uzunluğunu ölçtüler ve bugünkü rakamları elde ettiler.

  Bugün insaflı Hristiyanların kabul ettiği gibi, hakiki Rönesans, italya’da değil, (bkz: Abbasiler) zamanında, Arabistan’da başlamıştır ki, Avrupa’daki Rönesans’tan çok çok öncedir.

  Peki bu kadar ileride ve gelismis olan islam dunyası neden simdi bu kadar geride. Bence bunun tek bi nedeni var o günlerde biz ilerdeydik onlar geride. Sonrasinda bize empoze edilen din değişmez sabittir dogması bizi yerimizde saydirdı onlariysa bizden ileriye atti. ŞiMDI SUNU KABUL ETMEK LAZIM DiN CANLIDIR VE HER CANLI YASADIĞI ORTAMA UYUM SAĞLAR. iSLAMI DÜNKÜ HALiYLE YASAMAYALIM BUGÜNÜN SARTLARIYLA YAŞAYALIM. bütün sorun çözülecek.

  2
 • Ben artik bıraktım müslümanları savunmayı. O Eski romantizm bitti. Müslümanlar okumaz, akletmezse böyle gider bu işler

 • üretimde olmamaları.

  bu hayata üretmek için değil de zaman geçirip öbür dünyaya gitmek için gelmeleri.

  2
 • müslümanlar islamı yaşasa, her şeyin farklı olacağını öğrendiğim başlık. bu kafayla, 12 aralıkta dünya birincisi de olabilirler, sakıncalı bi durum.

  galeri (1)


  2016-10-31 12:51:23

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -