münih

 • almanya'nın bavyera (bayern) eyaletinin başkenti ve almanya'nın en büyük kültür, ticaret ve sanayi şehirlerinden biridir.

  xıı. yüzyılda avusturya sınırı boyunca uzanan bavyere alpleri'nin kuzeyinde, isar ırmağı kıyısında kurulmuş şehrin almanca ismi olan münchen, "keşişler yurdu" anlamına gelir. şehrin kuruluşu sırasında bu toprakların vasal'ı olan keşişlerden dolayı bu adla anılmıştır.

  eski kent, isar nehri'nin batı kıyısında bir yarım daire biçiminde kurulmuştur. nehrin doğu yakasına doğru yayılan modern münih'in büyük bölümü de eski kentin çevresinde şekillenmiştir.

  münih şehri, özellikle rönesans dönemi ve barok dönem yapılarıyla, müzeleriyle, biraları ve birahaneleriyle meşhurdur;

  dünyanın en güzel rönesans dönemi kiliselerinden biri sayılan michael kilisesi 1597 yılına ait bir mimarî eserdir. şehirde bulunan bir diğer önemli kilise ise xv. yy yapıtı olan meryem ana kilisesi'dir. gotik üslûptaki bu yapı, kubbeli iki yüksek kulesiyle şehrin başlıca simgelerinden biridir. isar ırmağı'nın üzerindeki bir adada, dünyanın en büyük bilim ve mühendislik müzelerinden biri olan deutsches müzesi vardır.

  birasıyla ünlü bu şehirde, birahaneler şehir sakinlerinin en sevdiği toplanma yerleridir. ayrıca, her yıl eylül ayının son haftasıyla ekim ayının ilk haftası arasında şehirde "oktoberfest" (ekim şenliği) adı verilen geleneksel bir bira şenliği düzenlenir. bu şenlik, dünyanın en geniş katılımlı şenliklerinden biridir.

  bavyera, almanya'nın bir parçası olduğu hâlde birinci dünya harbi'nin sonlarına kadar bölgenin kendi kralı vardı. 1918'de bölgede kurulan parlementoya dayalı weimar cumhuriyeti ve hükûmeti ise kısa ömürlü oldu. çok geçmeden münih, alman karşı-devrimci hareketinin merkezi durumuna geldi. adolf hitler, nazizm (nasyonal sosyalizm) adı verilen faşist hareketi münih'te başlattı. şehirdeki yapıların hemen hemen yarısı ikinci dünya harbi sırasında yapılan bombardımanlar sonucu yıkıldı. savaştan sonra yıkılan bu yapıların büyük bölümü tekrar inşa edilmiş ve onarılmıştır.

  büyük şehir, 1972 olimpiyat oyunları ve 1974 dünya kupası finallerine ev sahipliği yapmıştır.

  2
 • Almanya'nın ikinci büyük kenti olan ve son yıllarda Bundesliga'nın a.ına koyan bir takıma (bkz: Bayern Münih) ev sahipliği yapan yerleşim yeri.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -