milliyetçilik

 • biraz üzerinde kafa yorulduğunda aslında bir hastalık olduğunun farkına varılacak kavram.

 • şimdilerde ortaya atıldığı dönemdeki anlamını yitirip kısmen farklı manalar içerse de , örgün eğitim müfredatında orjinalliğini koruyan bir atatürk ilkesi.

  1
 • vatansız, ırksız ve soysuz it sürülerinin hastalık olarak nitelendirdiği, başbuş atatürk'ün "türk milletinin milliyetçilik vasfını uyandırmalı ve ona türkçülük imanını aşılamalıyız." şeklinde ve diğer onlarca yorumlarıyla büyük ilgi ve saygı duyduğu bir ideoloji.

  başlı başına "milliyetçilik" kavramı umrumda değil de, "türk milliyetçiliği" işin içine girince, bu olguya düşman olanlar genelde ya komünist köpek, ya da bölücü bir dağ faresidir.

  bugün ingiltere'nin, fransa'nın ve almanya'nın dünyanın en büyük milliyetçi ülkeleri olduğunu bile bile türk milliyetçiliğine laf atmanın tek izahı türk devletine düşman olmak ve bölünmez bütünlüğüne kast etmektir.

  irlanda terör örgütüne karşı salt milliyetçilik duygularıyla bir olarak savaşan ingiltere, birkaç yılda "ira" adlı terör örgütünü milliyetçilik duygularıyla bitirmiştir. bugün bizim geri zekalı solcularımız, rusya'da bile komünizm'den eser kalmamasına rağmen türk topraklarında komünizm'i canlandırmaya çalışıyorlar. türk solunun aptallığı da burda başlıyor.

  nerde terör örgütü varsa marjinal olmak adına destekleyen omurgasızlar rica ediyorum türk milliyetçiliğine laf atmasın. otursun köşesinde stalin'in katlettiği tarihini okusun.

 • "Milliyetçilik osuruk gibidir, herkes kendisininkinin daha güzel koktuğunu düşünür."(George Bernard Shaw).

 • ülkenin ve milletinin menfaatlerini birincil olarak ele alıp olayları değerlendirmektir. Atatürk'ün milliyetcilik ilkesi tam olarak budur

  1
 • ütopyadan öteye gitmeyecek olan bir ideoloji. biraz evrensel düşünüldüğünde milliyetçilik kavramının kolay kolay zihinlerden kazınamayacağı aşikardır. birçok devletin ve milletin sonunu getiren hastalıklı bir kavramdır.

  3
 • günümüzde çok yanlış yerlere gitmiş ideolojidir.

  1
 • Milliyetçilik adına katliam yapmak başka bişi milletini sevmek ve onun için çalışmak başka bişi bence.

  1
 • kendi insanına sövüp , bir o kadar da savunma durumudur.

  +abi bizim milletimiz her işin piçliğini buluyor. adam olmaz bunlar.

  +yaa işte yurdum insanı böyledir azizim. yok başka memlekette böyle yüreği temiz insanlar

  1
 • ırkçılıkla karıştırılmaya başlanmış bir olgu. kendinden olanı sev olmayanı sevme gibi anlaşılmaya başlanmış dürtü

  1
 • dozajını arttırınca savaşa sebep olan hastalık

 • Konusu mevzu bahis olduğunda hitlerleşmeye sebebiyet veren olgu ki örneği yukarıda verirmiştir

  2
 • "Çünkü, Türk milletinin karakteri yüksektir; Türk milleti çalışkandır; Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti millî birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir." - Onuncu yıl nutku

  Milliyetçilik faşistliğe yaklaşmadıkça masumdur, güzeldir. Türk milleti olarak gelecekte de ortak duygu ve düşüncelerle yaşama inancımızı yitirmediğimiz sürece kimse bizi bölemez. Ne mutlu Türküm diyene!

 • "Milliyetçilik osuruk gibidir, herkes kendisininkinin daha güzel koktuğunu düşünür..."Milliyetçilik, sizin doğduğunuz ülkeyi; diğer tüm ülkelerden daha mükkemel olduğunu zannetmenizdir."
  George Bernard Shaw

 • insanın kültürünü sevmesidir
  her şeyde olduğu gibi radikalleri kötüdür

 • Sizin milliyetçilik anlayışınız osuruğa benziyorsa orasını bilemem de bizmikisi öyle götten çıkan cinsten değil. Milliyetçilik ırkını yükseltme sevdasıdır, başkasını aşağılamak değil tabi ki bu Türk Milliyetçiliği için geçerli sizin o osuruktan olan hangisiydi onu bilemiycem bak şimdi

  2
 • Olmazsa olmaz ortak paydamizdir. vatanin o hep ovundugumuz kultur mozaiklerini, farkli etnik kokenlerden gelmis insanlarin birarada yasayabilmelerini mumkun kilan katalizordur.

  Siyaset ustudur. Kesinlikle siyaset ustudur. Ulkemizde siyasi randuman malzemesi yapilip ara ara ayaklar altina alinip aa ara şaha kalksa da batinin gelismis ulkelerinde zaten olmazsa olmazdir.


  Vatani sevmek, topragi sevmek, yasadigin ulkenin insanlarinin kollektif hafizalarinda yer alan kahramanlarin, onderlerin, hikayelerin, destanlarin olmasi seni bir yapar.

  milliyetci olmazsak vatan eden gider. Vatan elden gidince ne dinini yasama ozgurlugun kalir (bkz: irakta amerikalilarin camiler yaptiklari) , ne de istedigin gibi yasama ozgurlugun. Anlayacaginiz milliyetciligin ucu sola, saga, ortaya, koseye, bucaga heryere dokunur.

  Dip not: ataturk milliyetciligi en can olanidir. Turkiye cumhuriyetini tum bilesenleri ile birlikte tek sayar ve onu yuceltme gudusune yonlendirir. Oyle sadece turk irkini yuceltmekle olmayacagi gibi, kurt irkina ya da baska irklara ozgu de degildir. Mistir. Ulkeni koru yucelt der.

  4
 • Mozaikçilerin benimseyemeyeceği bir fikirdir.
  Milli olana sahip çıkmaktır.
  Milli olanı korumak ve devamlılığını sağlamaktır.
  Birilerinin dediği gibi Faşizm değildir.
  Takım tutar gibi yapılanı her ideoloji için holiganlıktır.
  Bilinçli veya bilinçsiz olarak milliyetçilik yapılabilir.
  Saldırgan değil korumacı, savunucu bir davranış sergiler.
  Çeşitli fraksiyonları olmakla birlikte bu ayrımın nedeninin ekonomik temelli, ırk temelli, din temelli vb. olmalarından kaynaklandığı bilinmektedir.
  Farklı milletlerde farklı gelişimler sağlamıştır.
  Atatürk milliyetçiliği diye bir şey yoktur. Atatürk sapına kadar Türkçüdür. Türk milliyetçisidir.

  1
 • Gayet normaldir insanidir , nasil once ailenin yardimina kosuyorsan ayni sekilde kendi kanindan olanin tarafindan durman normaldir . turksen sacma sapan ideoloji aramana gerek yok cunku sen turk dogarak turan+ turkculuk ideolojisiyle dogmussundur.

 • çoğu insan için doğal bir ihtiyaçtır. ama günümüz milliyetçileri bu kavramı sadece kendi milletine özel zanneder. kendi milliyetinden olmayanlar milliyetçi olamazlar onlara göre. kürtler için türkçülük faşistliktir. türkler için kürtçülük öcüdür vs. bu tarz bir milliyetçilik anlayışı bana göre saçmalıktır. kendini milliyetçi olarak tanımlayan bir insan başka bir millete mensup insanların da milliyetçi olabileceklerini anlamakta neden zorlanır bilemiyorum.

  1
 • Bolivya dağlarında öldürülen Arjantinli maceracı serseri Guevera için zırlayıp da sıra Kazak kahramanı Osman Batur'a gelince susmak değildir... Tutsak Türk Elleri ve onun Osman Batur gibi binlerce şehidi dururken, Zenci Lumumba’ya, Hoşi-minh’e, Mao’ya destan düzenlere lanet olsun...

  7
 • Milleti olmayanlar icin faşistliktir.

  4
 • Çeşitli türevleri olmakla birlikte milletten millete de farklılık göstermektedir. Özünde benliğini koruma içgüdüsü yatar.

  2
 • vatan sevgisini bayrağı, atalarını sonuna kadar tanımak, bilmek ve anlamaktır. sadece ülkücüler milliyetçidir tezi de yanlıştır. zira bu sözü son zamanlarda fazlasıyla duymaya başladım. bana göre ülkücüler ülkenin sigortasıdır bu da net.

  //elinde tespih çakı ben milliyetçiyim ülkücüyüm diye gezip 9 ışıktan bi haber kamilleri bunlardan ayrı tutuyorum

  2

bizi takip edin

omü sözlük © 2015


birtakım şeyler: iletişim - - -