miguel de cervantes

 • miguel de cervantes saavedra (1547-1616) batı edebiyatında ilk çağdaş romancı olarak kabul edilen ispanyol yazar ve şairdir.

  cervantes madrid'de dünyaya geldi. genç cervantes karıştığı bir kavgadan dolayı hüküm giyince italya'ya firar edip haçlı ordusuna yazıldı. 1571 yılında inebahtı deniz savaşı'nda devlet-i aliyye donanmasına karşı savaşırken sol elini kaybetti. 1575'te ispanya'ya geri dönerken cezayir'deki türk korsanlarına tutsak düştü. beş yıl kuzey afrika'da tutsak kaldı. daha sonra ailesinden istenen fidye ödenince serbest bırakıldı.

  cervantes, ispanya'ya geri döndüğünde ilk olarak ispanyol kralının sarayında iş aradı, fakat bulamadı ve yazmaya yöneldi. 1584 yılında la galatea adlı romanını yayımladı. aynı yıl evlendi ve ambarda vergi memurluğu yapmaya başladı. yaptığı hesaplarda malî açık çıktığı için bir süre hapis yattı. 1605 yılında yayımladığı don quijote ( don kişot ) isimli ünlü eserini hapiste iken yazmıştır.

  cervantes kendi döneminde de ünlü bir yazardı, ama ne zengindi, ne de sermaye sahibi olabilecek kadar gelire sahipti. yaşamının sonlarına doğru ona yazması için olanak sağlayan maddî desteği, edebiyata düşkün bir konttan aldı. 1614 yılında viaje del parnaso ( parnassus'a yolculuk ) başlıklı uzun bir şiir, 1615 yılında da entremeses nuevos ( yeni araoyunlar ) isimli bir oyun kaleme almıştır.

  miguel de cervantes'in en büyük eseri, batı edebiyatında çağdaş romanın ilk örneklerinden birisi olarak kabul edilen don kişot'tur. don kişot, şövalyelerin kahramanlık hikâyelerini okuya okuya kafayı bozmuş, okuduğu kahramanlık hikâyelerinde anlatılan her şeyin gerçek olduğunu sanarak, sonunda kendisi de nice kahramanlıklar peşinde koşacak bir şövalye olmaya karar vermiş ve yollara düşmüş yaşlı bir adamdır. bir hayâl deryasında yol alan don kişot, hanları şato, yel değirmenlerini dev olarak görmüş, kurtarılmayı bekleyen güzel kadınları kurtarmaya, alt edilmeyi beklenen zalimleri alt etmeye koşmuş, ama her seferinde kendisini küçük düşürmekten dolayı yaşadığı utançtan başka eline hiçbir şey geçmemiştir. cervantes'in, gerek yaşadığı dönemde, gerekse daha öncesinde oldukça popüler olan şövalyelik ve kahramanlık hikâyeleriyle alay ettiği bu romanında, insan doğasını iyi özümseyerek aktardığı görülür. yazarın kendi yaşam hikâyesine bakınca, romanına adını veren don quijote karakterinin aslında biraz da kendisi olduğu anlaşılabilmektedir.

  4

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -