microsoft

 • * Windows, Xbox ve Lumia gibi ürünleriyle tanınan, ABD merkezli büyük yazılım ve bilişim şirketidir.
  * Şirket 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington eyaletindeki Seattle kentinde iki üniversite öğrencisi tarafından kurulmuştur.
  * Popular Electronics dergisinin 1 Ocak 1975 tarihli sayısında Altair 8800 bilgisayar sisteminin tanıtımını okuduktan birkaç gün sonra Bill Gates, bilgisayarın tasarımcısı MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems) ile temasa geçti.
  Ekibi ile birlikte Altair 8800 üzerinde çalışan BASIC yazılımlama dili geliştirdiklerini belirtti. Paul Allen MITS'e yazılımın tanıtımını yapmaya gitti. Paul Allen Altair 8800'i daha önce kullanmamış olmasına karşın tanıtımı başarılı oldu. Tanıtımın sonunda MITS(Micro Instrumentation and Telemetry Systems) Bill Gates ve Paul Allen'dan Altair bilgisayarları için BASIC yazılımlama dilinin telif hakkını satın aldı.
  * Bill Gates Harvard Üniversitesi'ndeki hukuk eğitimini yarıda bırakıp New Mexico eyaletinin Albuquerque şehrinde Microsoft şirketini kurdu.
  Şirket, ilk uluslararası bürosunu 1 Kasım 1978'de Japonya'da açtı. 1 Ocak 1979'da şirket merkezini Washington eyaletinin Bellevue şehrine taşıdı.
  * Microsoft'un grafik arabirimli güncelliğini halen koruyan işletim sistemleri;
  - Windows 95
  - Windows 98
  - Windows 98 Second Edition
  - Windows ME
  - Windows 2000
  - Windows Server 2003
  - Windows XP
  - Windows Vista
  - Windows Server 2008
  - Windows 7
  - Microsoft Dynamics
  - Windows 8
  - Windows Server 2012
  - Windows 10

  5
 • Son zamanlardaki windows 8, windows Phone , lumia(nokia yı satın alma) ve onedrive (sınırsız depolama verip sonradan geri çekme) gibi başarısız sonuçlanan girişimlerden sonra çok fazla prestij kaybetmiş bulunmaktadır.
  Yeni ceo satya yla beraber her cihaz için windows 10 girişimleri vardır. Bence mobil sekdörde pek şansları yok.
  Bakalım zaman ne gösterecek
  Not: Bu yazıyı windows Phone (lumia625) telefondan yazdım.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -