masal

 • öbür tarafta kralsın be olm

 • Bana masal anlatma lan buruşuk diye cümle içinde kullanıla bilir bir kelimedir

 • Çoğunlukla "bir varmış bir yokmuş" ile başlayan ve gökten üç elma düşmesiyle son bulan anlatılardır.

  1
 • "Evvel zaman içinde kalbur saman icinde ben ninemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken.." şeklinde bir tekerleme ile başlayan , kahramanlarının ya iyi ya da kötü olduğu(ortası yoktur zira), genellikle çocuklara hitap ettiği söylenen oysa büyüklerin de okuması gereken tatlı mı tatlı edebi eserlerdir.
  doğruyu yanlışı ağaç yaş iken öğretir masallar, gelecekte tertemiz bir masalımız olsun diye.

  2
 • masa kelimesine '' l '' eklenmiş halidir ve kelimenin bütününü de değiştirmektedir (bkz: masal)

  3
 • siyasi liderlerin kullanmayı sevdiği türdür. boyayıp halklarına sundukları renkli dünya, hani şu vaadettikleri, en bilinenleri arasındadır. liderin siyasi düzlemdeki gidişatını etkileyen en önemli faktör de vaadettiğiyle çizdiği dünyanın benzeme oranıdır.

  3
 • kısaca, kahramanları sıradışı varlıklar olan ve ders çıkarmak üzere anlatılan, yaşanmamış oldukları varsayılan, olağanüstü olayları konu edinen kısa hikâyelerdir.

  hedef kitlesi genellikle çocuklardır, ders almak-vermek amacından öte onların hâyal dünyalarını zenginleştirmek veya tatmin etmek için anlatılmaktadır.

  lanet olsun ki annem bana hâlâ zaman zaman anlatır. çünkü onun gözünde hâlâ ben bir çocuğum :/

  edebiyat derslerinde geleneksel olarak hikâye ve fabl ile olan farkı sorulur.

  masalları ve klasik masal kahramanlarını konu edinen "once upon a time" isimli bir amerikan dizisi yayınlanmaktadır.

  edit: (bkz: once upon a time) (bkz: bir varmış bir yokmuş)

  1
 • Teyzemin torunudur kendisi.

 • köyün en hoppa kızıydı. onu köyün en aptal gencine verdiler. hiç çocukları olmadı. daha doğrusu, sayısız çocuklarından hiç biri o en aptal gençten değildi.

  (bkz: küçürek öykü)

 • masallar ejderhaların varlığını anlattığı için değil, ejderhaları yenmenin mümkün olduğunu anlattığı için ilham vericidir.
  g.k chesterton

 • çocukları uyutmak için kullanılır

 • Masal Oku ile birlikte hikaye ve denemeleri de bünyesinde barındıran internet sitemizde isterseniz çocuğunuzun okuyabileceği bir masal seçebilir, isterseniz kendiniz için kategorileri gezerek neler paylaştığımıza bakabilir, ilginizi çeken metinleri okuyabilirsiniz. Geniş odaklı düşünüp kurduğumuz web sitemizin bu anlamda alternatifleri içermesi için gayret gösterdik ve kategorileri belirledik. Sitemizde farklı bölümlere yer vererek içerik olarak zengin bir yapıya kavuşmasını, görsellerle destekleyerek yüklediğimiz gönderiler ile birlikte renkli bir platform olmasını hedefleyerek çalışmalarımıza yön verdik. Web sitemizi istediğiniz zaman ziyaret edebilir, paylaştığımız gönderileri inceleyebilirsiniz. Sizin düşünceleriniz bizim için değerli, bu nedenle sitemizde okuduğunuz paylaşımların altına görüş veya önerilerinizi yazmanız bizi mutlu eder. Çalışmalarımız Hikaye Oku adresinde bulunan kategorilere yeni yazıların eklenmesi noktasında devam etmektedir.
  https://masaloku.com.tr/

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -