marmaris

 • ege denizi ile akdeniz'i birbirinden ayırırcasına doğudan batıya doğru uzanan bir kara parçası üzerinde kurulmuş muğla'nın turizm kentlerinden ve yazlık yerleşim merkezlerinden biri olan güzide ilçesidir.

  üç tarafı denizle çevrili olan marmaris, danteli andıran kıyıları ve çam balıyla ünlüdür. hayli girintili-çıkıntı bir yapıda olan kıyılarındaki koylar, yöre halkı tarafından "bük" ve "liman" olarak anılırlar. yöre florasına özgü sığla ağacı (günlük ağacı) ilçenin kıyı kesimlerini örten bitki topluluklarından birisidir. kıyılarının açığında birçok ada vardır. bu adalardan en ünlüsü ilçenin kuzey kıyısının açığında bulunan (bkz: sedir adası) dır.

  marmaris kıyılarında turizme yönelik olarak yapılmış çok sayıda tatil köyü, otel sitesi, pansiyon ve kiralık konut bulunur. kıyılarının ve koylarının güzelliğini denizden görmek ve seyretmek amacıyla teknelerle çıkılan "mavi yolculuklar" yörede gelenekselleşmiş başlıca turistik aktivitelerdendir. eskiden sadece mavi yolculuk'a çıkılan yerli teknelerin uğrak yeri olan koylarda, marmaris'e yat limanı inşasının ardından yabancı teknelere de rastlanmaya başlanmıştır. yazları kentin nüfusu birkaç kat artar, kıyı kesimleri ve denizi kirlenme tehditi altında kalır.

  günümüz marmaris'inin bulunduğu yer, ilk çağ'da "physkos" adıyla anılırdı ve adını burada bulunan bir kaleden almaktaydı. kanunî sultan süleyman'ın rodos seferi için lojistik ve stratejik öneme sahip olduğunu düşündüğü bu yerin kıyı kesimlerine yerleşimin de bu dönemde başladığı belirtilmektedir. yine, kanunî tarafından isminin "mimaras" olarak değiştirildiği rivayet edilen bu yerleşim yerine devam eden yıllarda "mermeris" dendi ve zamanla ismi bugünkü marmaris'e dönüştü.

  4

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -