manisa

 • geleneksel "mesir bayramı" yahut diğer ismiyle "mesir macunu şenlikleri" ile meşhur 45 plaka kodlu ildir.

  türkiye'nin ege bölgesi içerisinde yer alan ilin kuzeybatısının uç kesimlerinde marmara, doğusundaki uç kesimlerinde ise iç anadolunun iklim özellikleri görülür. bölge geneline akdeniz iklimi hâkimdir. türkiye'nin önemli bir tarım şehri olmakla birlikte, yeraltı kaynakları bakımından da önemli bir bölgeyi kapsamaktadır. marmara gölü, manisa'nın il sınırları içersinde kalan bir doğal göldür.

  manisa, gerek antik çağdan, gerekse osmanlı döneminden kalma birçok tarihî yapı ve esere sahiptir.

  --- spoiler ---

  manisa'nın tarihi üzerine:

  hitit (eti) uygarlığı döneminde assuva krallığı'nın sınırları içerisinde olan bu topraklar, m.ö. 1200'lerde trak göçüne sahne oldu. m.ö. 680 yılında mermenand hanedanıyla lidya dönemi başladı. yöredeki en önemli yerleşim yeri, lidya uygarlığı'nın da başkenti olan "sart" şehriydi.

  bölgeye m.ö. vı. yy'da persler, ardından makedonyalılar ve selevkoslar hakim oldular. m.ö. ııı. yüzyılın ortalarında ise bölge, bergama krallığı'na bağlandı. daha sonra ise sırasıyla roma imparatorluğu'nun ve doğu roma (bizans) imparatorluğu'nun egemenliği başladı.

  1313 senesinde saruhanoğulları beyliği'nin kurulduğu bu topraklar, aynı yüzyılın sonlarında osmanlı devleti'ne katıldı. ama, ankara savaşı'nı kazanan timur burayı tekrardan saruhan beyliği'ne çevirdi. osmanlı devleti tarafından 1410'da geri alınan bölge, saruhan sancağı ismiyle zamanla imparatorluğun önemli bir sancağı oldu.

  şehir, 1883'te mısır valisi kavalalı mehmed ali paşa'nın birlikleri tarafından, 1919 - 1922 seneleri arasında ise yunan birlikleri tarafından işgâl altında kaldı. cumhuriyet'in ilânından sonra "saruhan" ismiyle il yapıldı. ilin ismi 1927 senesinde "manisa" olarak değiştirildi.

  --- spoiler ---

  5

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -