louis braille

 • louis braille, görme engellilerin eğitiminde kullanılan kabartma baskı ve altı-noktalı yazı sistemini geliştiren kişidir.
  (bkz: braille alfabesi)

  louis braille, fransa'da, paris yakınlarındaki coupvray'da dünyaya geldi. üç yaşındayken bir kaza sonucu görme yetisini kaybetti. 1819 yılında paris'te bulunan görme engelliler okuluna girdi ve bu okulda kabartma harflerle okumayı, keman, piyano ve org çalmayı öğrendi. daha sonra da bu okulda öğretmenlik yaparak ve kilise korolarında org çalarak geçimini sürdürdü.

  braille, dokunma yoluyla okumada olduğu gibi, görme engelliler tarafından yazmada da kullanılabilecek noktalı bir sistem geliştirmeyi düşünüyordu. 1818 yılında, charles barbier isimli bir topçu subayının, mesajların bir kartonda delikler açılarak iletildiği "gece yazısı" isimli iletişim sistemini, basit bir araçla kullanılabilecek şekilde geliştirdi. 1823 ila 1829 seneleri arasında bu sistem üzerinde çalışarak kendi altı-noktalı yazı sistemini oluşturdu. fakat bu sistem, ancak 1854 yılında, braille'in ölümünden iki sene sonra kullanılmaya başlandı.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -