linus van pelt

 • linus van pelt veya kısaca linus; charles monroe schulz tarafından yaratılan (bkz: peanuts) adlı çizgi dizi ve çizgi roman serisinin kahramanlarından biridir.

  ona güven veren mavi battaniyesinden kopamayan, parmağını emmekten kendini alamayan, bir türlü harekete geçme motivasyonu bulamayan, pasif, miskin, ama yeri geldiğinde herkese laf yetiştirebilen, mantıklı düşünebilen, sağduyulu çözüm önerileri sunabilen, entel ve felsefemsi bir karakterdir.

  linus, charlie brown'ın yakın arkadaşıdır. charlie'nin kızkardeşi sally brown ondan hoşlanmakta, sürekli ilgisini çekmeye çabalamakta ve ona "balkabağım" diye hitabetmektedir. amma velâkin genelde mantıklı bir kişilik olan linus, hallowen'ın simgelerinden biri olan insan kafası sureti verilerek oyulmuş büyük balkabağının ( great pumpkin ) gerçekte yaşayan bir varlık olduğuna ve her hallowen'da mutlaka ortaya çıkıp hediyeler dağıttığına inanmaktadır. ama, hallowen'larda inandığı şekilde yaşayan bir balkabağı ortaya çıkmamaktadır. dolayısıyla linus, inandığı bu şeyi başkalarına kanıtlayamamaktan muzdarip kafasını balkabaklarıyla bozmuş olduğundan, sally kendisine balkabağım diye hitabedince deliye döner. linus'u delirten bir diğer kişi de ona sürekli şunu yap bunu yap diye patronluk taslayan ablası lucy'dir. (bkz: lucy van pelt)

  insanların özellikle çocukluk dönemlerinde korktuklarında ve endişe duydukları durumlar karşısında kendilerine sarılacak ya da yanında bulunup onları güvende hissettirecek bir takım eşyalara sığınma eğilimlerine ya da takıntılarına peanuts'un linus van pelt karakterinden yola çıkarak linus sendromu denmiştir.

  --- spoiler ---

  in all this world, there is no heavier burden than a great potential.

  life is like a ten-speed bicycle; some of us have gears we never use.

  there are three things i have learned never to discuss with people: religion, politics and the great pumpkin.

  --- spoiler ---

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -