liberland

 • hırvatistan ve sırbistan sınırı arasında, 7 kilometrekarelik sahipsiz bir alana kurulmuş yeni devlet. tuna nehrinin yatak değiştirmesi sonucu bu alan ortaya çıkıyor ve ne hırvatistan sahipleniyor ne de sırbistan...
  henüz vatandaşı yok. kurucu cumhurbaşkanı Vít Jedlička, çek cumhuriyeti vatandaşı aslında. adam bakmış toprak sahipsiz, hak iddia eden yok, tüm devletlerin de suyu çıktı, bari buraya yeni bir devlet kurayım demiş.
  vatandaşlık başvurularını şu kriterlere göre alıyorlar:
  Diğer insanlara soyuna, etnik kökenine, yönelimine ve dinine bakmaksızın saygı duyan kişiler,
  Özel mülkiyete saygı duyan kişiler,
  radikal geçmişi olmayan kişiler,
  Sabıka kaydı olmayan kişiler,
  Liberteryen prensipler üzerine yeni ve müreffeh bir ülke kurma arzusuna sahip olan kişiler.

  link

  şimdi bakıldığı zaman, amaçlar, hedefler güzel. adam bu hedefleri gerçekleştirmek için sürekli çalışıyor. ülke ülke geziyor. daha önce 2 defa türkiyeye de gelmiş. hatta yanılmıyorsam bu ay tekrar gelecek. fakat ülke toprakları yalnızca 7 kilometrekare. ülkede altyapı nasıl olacak, ülkede yerleşim nasıl olacak, ekonomi nasıl sağlanacak, ileride sınır komşuları bu topraklarda hak iddia ederlerse kim koruyacak ya da akıbeti ne olacak, tuna nehri eski yatağına geri dönmek isterse ülkenin hali ne olacak gibi bazı sorular aklımıza takılmıyor değil. yine de tüm bunlara rağmen sisteme kayıt oldum ve birkaç gün içerisinde vatandaşlık başvurusu yapmayı düşünüyorum. hatta gönüllük esaslı ortak çalışmalar var galiba. bu çalışmalara bile katılabilirim. vatandaş alımında eğer bu çalışmalara katıldıysanız artı puan olarak değerlendiriliyor. hem zaten tayyip bey ülkeyi iyice sahiplendi. her şeyi, herkesi kendisinin malı sanmaya başladı. güzel bir fırsat olarak değerlendiriyorum bunu.

  4
 • bence biz liberlanda gitmeyelim liberland bize gelsin erdogan ulke istiyorsa onu liberlanda yollayim hem orda koltuk sikintisida yok baskanda olabilir.

  4
 • Bana; biraz huzur, sabah işine akşam evine bir iş takdim etmeleri durumunda düşünmeden vatandaşlığını kabul etmek isteyeceğim ülke

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -