kürtlerin nevruz bayramını sahiplenmesi

 • yahu ben anlamıyorum, bir halk (ırk veya millet değil) bu kadar mı leş ve yüzsüz bir zihniyete sahip olabilir lan?

  "dil" dedikleri kürtçe'nin bile artık zağros dağlarından kopmuş bir farsça lehçesi olduklarını kabul ediyorlar. içerisinde ermenice ve (farsça demeye bile gerek yok zira iranlı bir fars kürtçe'yi rahatlıkla anlayabilir) arapça kelimeler dolu bir "dilimsi"yi yaratarak devlet kuracağını sanan kozmopolit bir halktan bahsediyoruz.

  hadi bunu geçtim, tarihi milattan öncelere dayanan bir türk bayramı olan yenigün yani ergenekon bayramını bile "newroz" yaparak sahiplenmeye başlamaları (ki bu bayram iran'da "ruz-i nov" yani "yenigün" anlamına geliyor. iran'a büyük selçuklu türk devleti hükmetmeden önce de iran'da nevruz'a benzer bayramların kutlanması sebebiyle pek yabancılık çekmemişlerdir.) ve bu bayramlarda da ayrılıkçı sloganlar atarak lilililililer eşliğinde hindi gibi terör örgütü liderlerinin posterlerini taşımaları nasıl bir utanmazlıktır?

  resmen el kadar tarihleri boyunca medeniyet kurmak, ortaya bir ırk çıkarmak için fars'tan ermeni'den arap'tan türk'ten ortaya karışık bir tabak yapmak adına uğraşmışlar.

  bakın, yenigün'ü yani ergenekon-nevruz bayramını türkler'in milattan yüzlerce yıl önce kutladıkları çin kaynaklarında yazılıdır. bu kaynaklarda belirtildiğine göre; hun türkleri, 21 mart'ta türlü yemekler hazırlayarak kıra çıkar, kırlarda şenlikler düzenlermiş. zaten yenigün ile ilgili inanışlardan bazıları ateş ve su kültüne dayanmaktadır. nitekim "nevruz ateşi" de yakılarak üzerinden atlanır. aynı gün sabahın erken vakitlerinde suyun üzerinden atlama geleneği de vardır. çünkü türk kültüründe "ateş", arıtma/ temizleme, aydınlatma, bolluk-bereket simgesi olarak kabul edilir. "su" da arıtma/ temizlik, bolluk-bereket, canlılık/ dirilik sembolüdür.

  yani özet olarak, ergenekon destanına göre göktürkler'in atalarının demir dağı eritip ergenekon'dan çıktıkları gün olarak nitelendirilmiş.

 • Normal bir olaydır. Kürtlerin kendi kültürlerinde var olan bir günü kutlamaları olayıdır.

  Nevruz kelimesini gereksiz yere etimolojik olarak incelemeye gerek yoktur çünkü bu bayram baharın gelişi olduğu için dünyanın her kültüründe olması çok normaldir. iskandinav ülkeleri, antik yunanistan, eski amerika medeniyetleri ve hatta shire köyünde bile baharın gelişinin kutlandığını görebilirsiniz. Bu onların "bu bizim bayramımız" dediği değil de bizden daha çok benimsedikleri anlamına gelir. Dedilerse de yanlış demişlerdir.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -