kürt olmaktan utanıyorum

 • bir sözlükte gerçekleşen beyandır.

  --- alıntıdır ---
  kürt olmaktan utanıyorum. çünkü daha iki gün önce benim haklarımı savunduğunu söyleyen insanlar onlarca masum insanı vahşice katletti. üstelik bunu sadece iki gün önce yapmadılar. 40 yıldır her katliam haberinde boynum bir kez daha büküldü. bakamadım komşumun yüzüne her ne kadar o beni hiçbir zaman bir tutmasa da o vahşi insanlarla. keşke dedim keşke kürt olmasaydım da bunun acısıyla yaşamasaydım. kolay değil bunu içine sindirebilmek. birilerinin senin adını kullanarak insanları katletmesi kolay değil. artık daha fazla o masum insanlar ölmemeli. gerekirse biz kürtler siper olmalıyız onlara. ayaklanmalı doğunun halkı bu vahşilere haddini bildirmek için. askerden, polisten önce doğunun o cesur halkı temizlemeli dağlardan o vahşileri. yeter ki namerdin eli bir kez daha onlara uzanamasın.

  --- alıntıdır ---

  sonunda adam gibi düşünen birileri çıkıyor umarım gerçek birisidir yazan.

 • doğru olduğunu varsayaraktan,

  öncelikle sahip olunan ırk ile gurur duyulabilir ama utanç duyulmamalıdır zira bunu biz değil yaradılışın kendi seçer. o yüzden kimseler soyundan sopundan utanmasın. tabii utanılacak şeylere alkış tutmak yerine yanlışların karşısında cesurca yer almak da lâzım. bırakın utandıranlar utansın.

  lâkin bir şeylerin farkında olmak da lâzımdır elbet. yani "bir şeyler yanlış gidiyor olmalı" diye düşünebilmeli insan. yanlışın karşısında bir doğru olmak, herkesi aynı kefeye koyar. burada ne bir ırkın ne de bir rengin önemi yoktur.

  ve evet, artık şunu çok iyi biliyorum, doğru olmak için ne bir dine, ne bir ırka ne de bir renge sahip olmaya gerek yoktur. kral çıplak diyebilmek cesaret işidir.

  (bkz: allah utandırmasın)

  9
 • kürt olmaktan değil de ırkdaşlarının davranışlarından utandığını söylemesi gerekir bence. Nankörlükte hat safhada kürt bireyleri gırla olsa da onun gibi yanlış bir şeylerin olduğunu düşünen kürt arkadaşlarımız da vardır.o kişiden binlerce olması lazım ve o kişinin utanmayı bırakıp konuşması lazım arkadaşlarıyla, ailesiyle. bakın durum böyle böyle demesi lazım ki ortalık yatışsın. birleşme yoluna gidebilelim.

 • Öncelikle doğru mu yanlış mı bilmiyorum. Ama kürt olmak donniedarko kardeşimin de söylediği gibi bir tercih değildir. Allah'ın alnınıza çizdiği kaderdir. Kimin söylediğini de bilmiyorum. Ama kürt olmaktan utanıyorum cümlesi son derece yanlıştır. Tabiki bunu söyleyen kardeşimiz yaşanan olaylara üzüldüğü için böyle bir ifade kullanmıştır. Evet kürt olmaktan utanılmaz, hepimiz gördük ölen kürt askerlerin ardından söylenen kürtçe ağıtları, ağlayan anaları, e bunları silip atmak ne kadar acımasızlıktır. Tüm bir ırk ne kadar kötü olabilir. Neden bu kadar acımasız olabilir. Ben şuna inanıyorum ve yürekten: Nusaybinde Aziz Sancarlar var. Diyarbakır surda Ziya Gökalplar, Bitlis te Said Nursiler, Selahaddin-i Eyyübiler var. Hemde binlerce orada bir köy var uzakta o köyde bahar yaşanıyor ve o köy bizim köyümüzdür. Ama biz neden bahardan uzaklaşıyoruz neden yaşayamıyoruz.

  7

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -