kurşun asker

 • 1800'lü yıllarda hans christian andersen'in kaleminden çıkma bir masal kahramanıdır. masalda sözü edilen kurşun askerin en belirgin özelliği tek bacaklı olmasıdır, çünkü; kurşun askerlerin üretim aşamasında o en sonuncusu olmuştur ve geriye ancak onu tek bacaklı yapabilecek kadar erimiş kurşun kalmıştır. masalda geçen maceralar ise kurşun asker'imizin karton balerin'e abayı yakmasıyla başlar.

  hans christian andersen'in kurgusal kahramanı, batı'da, özellikle de abd'de yıllarca propaganda aracı olarak kullanılmıştır. bıçkın kurşun asker'imiz, kâh hükûmetlerin savaş dönemlerinde çocukları askerliğe ve orduya katılmaya özendirme aracı, kâh endüstriyel alanlarda, çeşitli ürünlerin imalâtında kurşun kullanan fabrikatörlerin, aileleri kurşunun çocukları için zararlı olmadığına ikna etme aracı yapılmıştır ki, kurşun, insan sağlığı için son derece zararlıdır.

  tabii, oyuncak endüstrisinin de pragmatik anlamda kendine pay biçtiği kurşun asker, çizgi roman serileri, tv serileri ve şarkılarla bir dönemin fenomen masal kahramanı olmuştur.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -