kore yarımadası

 • uzak doğu'da, çin ve japonya'nın arasında kalan, doğusunda japon denizi, batısında sarı deniz ve güneyinde doğu çin denizi ile çevrili olan yarımadadır. yarımadanın büyük bölümü dağlık alandır.

  yarımada, tarih boyunca genellikle çin'in hakimiyetinde olmuştur. 17. ve 19. yüzyıllar arasında batı devletleriyle ilişkiler kurulmaya başlanmış, 19. yüzyıl itibariyle bu ilişkiler gelişmeye başlamıştır. 19. yy ila 20. yy başlarında, rusya ve çin ile giriştiği savaşlarda üstünlük sağlayan japon imparatorluğu'nun bir parçası hâline gelmiş, ikinci dünya savaşının ardından yarımadaya abd ve s.s.c.b. güçleri yerleşmiştir. fakat, büyük oranda bu iki büyük devletin aralarında siyasî bir uzlaşıya varamamalarının sonucu olarak, farklı rejimlerle kurulan iki farklı devlete ayrılmıştır. yarımadanın güney kesiminde batı bloğuna yakın kore cumhuriyeti, kuzey kesiminde doğu bloğuna yakın sosyalist rejimli kuzey kore devletleri kurulmuştur.

  soğuk savaşın yaşandığı 1950'lerde, abd'nin güney kore'ye askerî ve ekonomik destekte bulunması kuzey kore'yi rahatsız etmiştir ve bu duruma tepki olarak kuzey kore ile çin ittifak güçleri, güney kore üzerine asker çıkarmışlardır. bunun üzerine, başta abd olmak üzere aralarında türkiye'nin de bulunduğu bm güçlerinin dahil olduğu (bkz: kore savaşı) patlak vermiştir. savaştan bir sonuç alınamamış, yarımadanın ikiye bölünmüşlüğü devam etmiştir. (bkz: güney kore) (bkz: kuzey kore)

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -