kopernik

 • mikolaj kopernik veya nikolaus kopernikus, 15. ve 16. yüzyıllarda yaşamış, rönesans döneminin matematik ve astronomi bilginidir. polonyalı astronom, güneş merkezli evren modelini formülleştirmiş ve dönemin astronomi bilgisini kökten değişikliğe uğratmıştır. gök bilimi açısından devrimsel nitelikteki görüşlerini; "gök cisimlerinin devinimine ilişkin varsayımlar üzerine" veya kısaca "gök cisimlerinin devinimleri üzerine" isimli kitabıyla açıklamıştır.

  kopernik, dünya'nın her 24 saatte bir kez kendi çevresinde döndüğünü, yılda bir kez de güneş'in çevresinde dolandığını ve dünya ile diğer gezegenlerin bugün güneş sistemi adını verdiğimiz sistemi oluşturduğunu açıklayarak, astronomi bilminin (gök bilim) gelişimine çok büyük bir katkıda bulunmuştur.

  bu gerçekler, bizlere günümüz koşullarında sıradan gerçekler gibi görünebilir, ama kopernik'in yaşadığı dönemde insanlar hâlen ikinci yüzyılda mısır'da yaşamış astronom batlamyus'un kuramına (dünya'nın sabit olduğunu ve diğer gök cisemlerinin dünya'nın çevresinde hareket ettiğini savunan teori) inanıyorlardı. zeten, o dönemde kopernik'in görüşlerinin kabul edilmesi pek kolay olmamıştır.

  kopernik, yaptığı gözlemler ve yürüttüğü mantıkla, güneş'in, ay'ın ve diğer yıldızların doğmasına ve batmasına neden olan şeyin yerküre'nin kendi çevresinde dönüşü olduğunu kavramıştır. onun kuramında ortaya koyduğu astronomik sistem de tümüyle doğru değildir, ama bu, astronomi ve bilim tarihi açısından çok büyük bir ileri adım olmuştur. kopernik'in teorisinin yanlış yönlerini ortaya çıkaran ise, 17. yüzyıl astronomu galileo (galileo galilei) olmuştur.

  5

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -