köpek

 • insanın en sadık dostudur

  1
 • latince ismi: Canis lupus familiaris

  * köpekgiller (Canidae) familyasına mensup, görünüş ve büyüklükleri farklı 400'den fazla ırkı olan, etçil, memeli bir hayvandır.
  * boz kurdun alt türlerinden biri olan köpek, tilki ve çakallarla da akrabadır.
  * ilk köpekler keskin görme ve koku duyusuna sahip avcı köpekleriydi. insanlar, ilk tanışmalarından bu yana köpeklerin çeşitli yararlı özelliklerini genetik mühendisliğin en ilkel formlarıyla ön plana çıkartmış ve farklı köpek türlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Örneğin 7-9 bin yıl önce çiftlik hayvanları evcilleştirildiğinde köpekler çobanlık da yapmaya başladı ve bu yönde yapay seçilime uğradı.
  * Antik Mısır'da köpekler kutsal sayılırdı. Günümüzde birçok ülkede bekçi, bazı ülkelerde yük hayvanı ve hatta yiyecek olarak kullanılır.
  * Batılı ülkelerde köpekler genellikle ev arkadaşı ve refakatçi olarak beslenir ve bu ülkelerde köpeklere yönelik ürün ve hizmetler milyarlarca liralık bir endüstri haline gelmiştir.
  * köpekler engellilere yardım, arama-kurtarma ya da polis köpeği gibi daha sofistike görevlerde kullanılmak üzere de eğitilebilir.

  1
 • eğer köpeklere tatlı şeyler verirseniz kriz geçirir, organları hasar görür ölüme kadar gider. eğer köpeklere çikolata verirseniz ölür.

  1
 • Cok severim kendilerini

 • Doğruluğu hakkında kesin bir malumatım yok fakat şöyle bir şey biliyorum.

  Normalde türkler köpeğe geçmişte "kelp" ve "it" kelimelerini kullanmışlardır. Daha sonradan selçuklu emiri (bkz: sadettin köpek) ten ötürü köpek denmeye başlamıştır.

  4

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -