kivi

 • kivigiller familyasını oluşturan ve ana vatanı yeni zelanda'nın ulusal simgesi olan oldukça şirin, uçamayan kuş türüdür. bayağı kivi (apteryx australis), küçük benekli kivi (apteryx oweni) ve büyük benekli kivi (apteryx haasti) olmak üzere üç yaygın türü vardır. türlerin tamamı yeni zelanda'da yasal koruma altında yaşamaktadır.

  bilimsel adı olan apteryx "kanatsız" anlamına gelen kivi kuşları, kabarık tüylerinin örttüğü kanatları az gelişmiş olduğu için uçamazlar. kivilerin kuyrukları da yoktur. iri ve güçlü ayakları sayesinde hızlı koşabilirler. uzun gagalarının ucunda bulunan burun delikleri, başlıca besinleri olan yer solucanlarının kokusunu almalarını sağlar. genellikle gündüzleri korunaklı yerlerde barınıp geceleri dolaşarak, ormanda yaprak döküntüleri arasında yiyebilecekleri küçük canlılar ararlar. kabarık tüylere sahip olan tavuk iriliğindeki bu kuşların dişileri, erkeklerinden biraz daha iricedir. çok eski dönemlerden günümüze kadar evrimsel bakımdan fazla bir değişime uğramadan gelmiş kuşlardır. yaygın olarak benimsenen kivi ismi, çıkardıkları seslerden dolayı bu kuşlara ada yerlileri maorilerce verilmiştir.

  kısa bir dönem sevilen bir çizgi dizi kahramanı olmuş kivinin hüzünlü hikâyesini anlatan kısa bir animasyon videosu vardır:

  bakınız: kivi kuşunun hüzünlü hikâyesi

  ***

  kivi, aynı zamanda çin kökenli tırmanıcı bir bitkiden elde edilen, serinletici özellikte hem tatlı hem de ekşi tat veren sulu ve açık yeşil renkli bir meyvedir. dünyada en çok yeni zelanda'da yetiştirilir ve kabuğundaki tüylerle kivi kuşunu andırdığından bu adı almıştır.

  son yıllarda ülkemizde de yetiştirilmeye başlayan kivi, c vitamini açısından zengindir. suyunun ete sıkıldığında yumuşatıcı bir etkisi vardır. hem taze meyve olarak tüketilir, hem de pasta süslemesinde kullanılır.

  4

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -