keloğlan

 • anlatılarda becerileri sonradan ortaya çıkan ve turnayı hep gözünden vuran sivri akıllı türk masal kahramanıdır.

  konusunu keloğlan masallarından alan, rüştü asyalı'nın suna pekuysal ve aydın babaoğlu ile birlikte başrollerinde oynadığı, türk sinemasının en başarılı yapıtları arasında yer alan yeşilçam film serisinin ana kahramanıdır.

  seri, 1971 yapımı keloğlan ve keloğlan aramızda, 1972 yapımı keloğlan'la cankız; 1976 yapımı ben bir garip keloğlanım adlı dört filmden oluşmaktadır. bu filmler, birbirinin devamı niteliğinde olmayan ayrı ayrı kugulardır. keloğlan iş başında (keloğlan iz peşinde) ve bicirik iş başında (bicirik iz peşinde) adlı iki tane pek bilinmeyen erotik uyarlaması vardır.

  rüştü asyalı'nın başrollerinde oynadığı yeşilçam film serisinde keloğlan, başlangıçta hep saf ve beceriksiz bir yetim köy çocuğu olarak karşımıza çıkar. ama, kel başına gelen olağan ve olağanüstü olaylarda zamanla açığa çıkan zekası, cesareti ve diğer yetenekleriyle sonunda halkın saygısını ve sevgisini kazanan ünlü bir kahramana dönüşür. rüştü asyalı'nın oynadığı film serisindeki keloğlan ana kahramanının diğer belirgin özellikleri, dürüstlüğü, pastoral yaşam tarzına ve kültür özelliklerine olan düşkünlüğü, güldürü niteliğinde uyaklı konuşmalar yapmasıdır. keloğlan, genellikle aykız veya cankız isimli kızlara âşık olur. aydın babaoğlu'nun oynadığı bicirik karakteri de filmlerde keloğlan'ın başından geçen olaylardaki yoldaşıdır. filmlerde keloğlan'ın kendini anlattığı ( bkz: şöyle ) bir şarkısı da vardır.

  2
 • Keloğlanın ahlaksız filmleri varmış. Bunu duyduğumda şoke olmuştum. O benim için masum bir köylüydü. Saftı salaktı ama aşkı için dağları delen bir ferhattı adeta. Ayrıca annesini yalnız bırakırdı yazık kadıncağıza eşeği bile bırakmıyordu anasına. Baba oğluna dönüm dönüm bağ vermişte oğlan babasından bir salkım üzümü esirgemiş. Bende bunu nerde kullanacağım acaba derdim buraya tam uydu.

  https://youtu.be/D7I2nPCizv0
  Ben bir garip keloğlanım

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -