Karpuz seçmenin püf noktaları

 • zurnanın zırt dediği noktalardan biridir işin uzmanı olarak size bu konuda ince bir tüyo vereceğim. birazda hissetme meselesi vurduğunuzda içinden gelen ses nasıl diye bakacaksınız vurdunuz çat çat etti hiç bir derinlik eko yoksa o karpuz tırttır vurduğunuzda bounk bounk ediyorsa iyidir.

 • Zenci poposuna saplak atınca çıkan sesi veriyorsa iyi karpuzdur

 • Akla aşağıdaki capsi getirmiştir.


  iyi karpuzu seçecem derken dandik karpuzu seçen insan (temsili)

  http://galeri.omusozluk.com/k/3630/ + Karpuz seçmenin püf noktaları

 • Çizgileri önemlidir yeşil kısmı şöyle canlı duracak, sarı olan kısmıda çok açık sarı olmayacak.bir zamanlar amcamlar yetiştirirdi baya satmışlardıda ordan aklımda kalanlar umarım işe yarar.

  2
 • Kabak geni enjekte edilmişlerden de çok hoş çat çut sesler çıktığından malesef artık yoktur öyle bir yöntem.

 • sapı kuruyarak kendisi kopmuş ise ve göründüğünden daha ağırsa
  karpuzdur

 • Karpuz bulalimda secmesi kalsin simdi kabak yiyoriz karpuza kabagi ilk enjekte eden simdi napiyor acaba rahat yuzu goruyor mu

 • fotoreseptörlerinize yani görme duyunuza güveniyorsanız karpuzun çizgilerine bakınız, koyu yeşil çizgilerin daha kalın olması veya beyaz çigilerin çok az olması, mekanoreseptörlerinize yani duyma, ölçüm tartım hislerinize güveniyorsanız, tokatlayın çıplak bir ses geliyorsa hamdır veya aradaki farkı ağırlık hissiyat olarak algılamak istiyorsanız bir elma/armut alın havaya atın tutun birde 1lt falan su şişesini kaldırıp indirin, su şişesine çok yakınsa olmamış, havaya atıp tuttuğunuzda çok hafif geliyorsa içi geçmiştir...
  bu maddenin fiziksel özelliğine göre bir algılamadır, mesela gözleriniz kapalı olduğunda bir yanınızda 5 kg pamuk diğer yanınızda 5 kg karpuz olsa ikisini bir kaldırsanız hangisinin karpuz hangisinin pamuk olduğunu anlarsınız. diğer bir örnekle, sebze meyve hâllerinde karpuzcu hamallar karpuzu yakaladıklarında, tuttuklarında nasıl bir karpuz olduğunu anlamaktadırlar(hatta manavlar onlara bahşiş verir ki karpuzun iyisini yüklesinler diye)
  koku alma duyusuna kemoreseptörlere göre karpuz alan görmedim ama kavunu bu yöntemle seçerseniz başarı oranı %95, kavun yediğinizde kokusuna dikkat edin, kavun alırken koklayın olmuş kavun kokusundan kendini belli etmektedir.

 • Kavunu koklayarak karpuzu tokatlayarak

 • yurdum insanının ezbere bildiği noktalardır. önce vurursun böyle pat pat çıkarsa iyi, çat çat çıkarsa kötü, ya da tam tersi. evet.

  galeri (1)

  zorakimuhendis
  2016-05-26 23:44:46

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -