kara suu

 • altay cumhuriyeti menşeli folk müzik grubu altai kai'nin tinsel ve pastoral ögeler taşıyan, dinledikçe insanın ruhuna işleyen enfes parçasıdır. parçanın ingilizce ismi (bkz: spring water) yani "kaynak suyu" veya bir diğer tabirle "yaşam suyu" dur.

  parçanın remix versiyonu ( tıklayınız ) çok güzeldir. özgün şekli ( tıklayınız ) ise ağır ritimli ve daha yalındır.

  parçada türk kültüründeki nevbahar ve nevruz inancına atıf vardır. nevbahar gelir ve tabiat canlanır. nevruz, yer küreye ve gök küreye, içerisinde yaşayan bitkilere ve hayvanlara adeta can verir. aynı şekilde, doğayla birlikte insanın ruhuna da bir şenlik, bir hayat enerjisi dolar. doğal kaynak suları, baharın gelişiyle bir başka akar. hem doğaya, hem de tine dolar. hayat verir.

  baharda bir gün tabiata yolunuz düşerse, kara suu'yu dinlerken tinsel bir ritüelin gerçekten iç dünyanıza işleyişini hissedebilirsiniz. hatta uslu bir çocuk olursanız, belki hirvanaya bile ulaşabilirsiniz...

  altai kai grubunun kara suu (spring water) parçası, orta asya-türk müziğinin en iyilerinden birisi olmasının yanında, easy listening ve lounge tarzlarının da en iyi örneklerinden birisidir.

  4

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -