kapadokya

 • kapadokya ( klasik farsça: katpatuka; yunanca: kappadokia; latince: capadocia veya cappadocia )

  anadolu coğrafyasının tarihî bölgelerinden birisidir.

  kapadokya adını taşıyan coğrafî bölge, günümüzde nevşehir, kırşehir, niğde ve kayseri illerini kapsayan alana verilen isimdir. ancak, bölge m.s. dördüncü yüzyıla dek, diğer bir deyişle hristiyanlaşmaya başlamadan evvel daha geniş bir alanı kapsamaktaydı.

  nevşehir - niğde - aksaray illeri üçgeni içerisinde yer alan "kayalık kapadokya" bölgesi, peribacalarıyla dolu doğa harikası vadileri ile ünlenmiş bir turizm cenneti özelliğindedir. bölgede, hafif hava balonlarıyla düzenlenen kuşbakışı tur aktiviteleri de düzenlenmektedir. göreme, ıhlara, soğanlıdere ve zelve günümüzde açık-hava müzeleridir. 5. yüzyıldan başlayarak 13. yy'a kadar uzanan bir tarihsel süreçte yapılmış, kayaçlara oyulu çok sayıda kilise, manastır ve keşiş hücreleri gezilip görülebilir. nevşehir yöresinde binlerce kişiyi içerisine alabilecek büyüklükte ve birbirlerine dehlizler veya kuyularla bağlanan katlardan meydana gelen yeraltı kentleri görülebilir. bu yeraltı kentleri, bölgede yaşayan hristiyan halk tarafından roma imparatorluğu tehditine karşı sığınak amaçlı geçici yerleşim yerleri olarak yapılmıştır.

  daha eski tarihine bakarsak; tarihî anadolu hitit uygarlığının kurduğu önemli şehirlerin bir bölümü kapadokya bölgesi'nde yer alıyordu. bu şehirlerden nyssa (nevşehir) ve kaniş (kültepe) önemli ticaret merkezleriydi. ayrıca, kaniş'te bulunan kapadokya tabletleri, çivi yazısıyla asur lisanında yazılmış ve kadim anadolu tarihini anlatan ilk yazılı belgeler olma özelliğini taşımaktadır. (bkz: hititler)

  hititlerden sonra bölge frigler'in bir kolu olan muşkiler'in egemenliğine girmiştir. daha sonra ise bölgede pers imparatorluğu hükmü başlamıştır. persler bölgeyi eyalet sistemiyle yönetmiş ve bölgeye "güzel atlar diyarı" anlamına gelen "katpatuka" ismini vermişlerdir. "kapadokya" ismi, persler'in bölgeye verdiği "katpatuka" isminden gelmektedir.

  7
 • güzel atlar diyarı. en ideal balayı mekanı

 • Kapadokya'da balona binmek gibi bir düşünceniz varsa düşüncede kalır bizim öyle olmuştu çok uçuk fiyat çekmişlerdi yerli turistiz yabancıda değiliz ki yani

 • ana başlık olarak ikiye ayrılır; yurt içi ve yurt dışı. geçenlerde stolk'ta gördüğüm (sanırım reklam) bir video da 18 günde 20 ülke gezmekten bahsediyordu. hem dil bilme zorunluluğu da yokmuş. rehberlerle geziliyormuş, ingiltere'de kuruvasan yeniyormuş falanmış filanmış. güzelmiş.
  https://www.eyewitnessturkey.com/

 • hakkında ingilteredeki kuruvasanın anlatıldığı yer.

  işte arkadaşlar kapadokya böyle bi yer.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -