kaktüs

 • genellikle dikenlerle bezenmiş bir sopa yahut topuz şeklinde gövdeleriyle bilinen, ama dünya üzerinde farklı biçimlerde yüzlerce türü bulunan sıradışı bir bitki familyasıdır. kaktüsgiller familyasını oluşturan kaktüs türlerinin hemen hemen tamamının ana vatanı amerika kıtasıdır. dünyanın diğer sıcak ve kurak iklimli coğrafyalarına da amerika kıtasının keşfinden sonra yayılmışlardır.

  iklimi müsait olmayan yerlerde kaktüs yetiştiriciliği, oldukça özen gerektiren bir uğraştır. lâkin, bu bitkiler kendi doğal ortamlarında çevreye hızla yayılırlar ve âdeta bölgeyi istilâ ederler.

  en çok çöllerde ve kurak iklime sahip yerlerde yetişen kaktüsler, yağışın hemen hemen yok denecek kadar az olduğu bu ortamlara uyum sağlayabilmek için, diğer bitki türlerinden çok daha farklı bir evrimleşme süreci geçirmişlerdir. gövdelerinin dışı su geçirmez bir yapıya sahiptir. gövdelerinin içi ise ya boştur, ya da süngersi bir yapıya bürünerek su tutabilir bir işlev kazanmıştır. kökleri, yer katmanında bulunan suya, neme ulaşabilmek için oldukça uzamıştır. ayrıca, kaktüslerin diğer bitkilerinki gibi yaprakları yoktur. besin üretimi için gerekli klorofil maddesi hâlihazırda hücrelerinde bulunur. kaktüslerin dikenleriyse, depoladıkları sudan faydalanmak isteyen diğer canlı türlerinden kendilerini sakınabilmelerini sağlamaktadır.

  günümüzde irili ufaklı birçok kaktüs cinsi süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. bu amaçla, farklı kaktüs türlerinin birbirine aşılanmasıyla çeşitli melez kaktüs türleri de elde edilmiştir.

  5

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -