kahve içip uyuyakalmak

 • aramaya inandım ama bulamadım, en yakını (bkz: kahve içmeden uyuyamamak) var fakat alakasız. neyse konumuza dönelim. günlerdir başıma gelen hede. 2'si 1 arada, 3'ü 1 arada, sütlü köpüklü, badem helvalı gibi bir ton çeşidini denedim fakat uyku saati gelince kahve felan dinlemiyor vücudum.

  gerçi kahvenin asıl etkisi, yani kafeinin diyelim, uyutmamaktan ziyade harekete geçirmekmiş. kafein, adrenalin salınımını tetikleyerek kalp atış hızını (bkz: nabız) artırıp zincirleme bir şekilde dolaşımı, solunumu, yağ yakımını, kandaki enerji seviyesini yükseltiyor imiş. olimpiyatlarda da kafein dozu sınırlaması varmış bu sebeple. yani aslında blok/vize haftasında kahveye güvenmek sizi masa başında ders çalışmaktan ziyade masaya çıkıp twerk yapmaya zorlayabilir aman dikkat.

  kaynak; internet birader. kafein yaz çıkıyor güvenilir olan/olmayan bi ton site.

  tanım; yaptım sayılır aslında ama mazallah sıkıntı çıkmasın, günlerdir peşimi bırakmayan, diğer yazarların durumunu merak ettiğim hede.

  not; biriniz kütüphanede kahve içip twerk yapacaksa eğer lütfen haber verin. söz bakmayız.

 • Hocam benim bilgime göre kafein beyindeki yorgunluk algılarını meşgul etmesi. Zaten yorgunsan etki etmiyormuş yani. Bir de sen kahve içtikçe beyindeki yorgunluk dedektörlerinin sayısı artıyor. Bu nedenle kahve içmediğinde normalden fazla yorgun hissediyorsun. Bi bilim sitesinde okumuştum.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -