jean-paul marat

 • 1743 - 1793 yılları arasında yaşamış bilim insanı ve fransız devrimi'nin önderlerinden biridir. devrimin işçilerin ve yoksul halkın yararına olması için mücadele vermiştir.

  isviçre'de dünyaya gelen jean-paul marat, paris'te tıp öğrenimi gördükten sonra londra'ya yerleşti. bilim, felsefe ve siyaset konularında çeşitli çalışmalar yaptı, kitaplar yazdı. 1773'te yazdığı a philosophical essay on man (insan üzerine felsefî bir deneme) isimli kitabı geniş yankı uyandırdı.

  1789'da fransız devrimi'nin başlamasıyla bilimsel çalışmalarını bir yana bırakıp devrim hareketine katıldı. l'ami du peuple (halkın dostu) isimli bir gazete çıkararak devrime karşı olan soyluları sert biçimde eleştiren yazılar yayınladı. xvı. louis'nin ailesiyle birlikte versaille sarayı'ndan zorla alınarak paris'e götürülmesi olayına karıştı. bundan dolayı kısa bir süre tutuklu kaldı. 1792'de ulusal konvansiyon'a seçildi. devrimin işçilerin ve halkın yararına olması gereğini savunduğu için, iktidarı ele geçiren tüccar ve sanayici kesimin temsilcisi olan jirondenler ile mücadeleye girişti. vergi sisteminin iyileştirilmesi, işçilere devlet eliyle eğitim olanakları sağlanması ve askerlik süresinin kısaltılması yolundaki istekleriyle işçilerin ve yoksul halkın sevgisini ve desteğini kazandı.

  düşüncelerinin kitleleri etkilemesi ve bu kitlelerden bazılarının çeşitli eylemler gerçekleştirmesi üzerine, 1793 yılında jirondenler tarafından devrim mahkemesine çıkartılan marat suçsuz bulundu ve duruşma salonundan dışarıya halkın omuzlarında çıktı. fakat, kısa bir süre sonra jironden yanlısı genç bir kadın tarafından evinde bıçaklanarak öldürüldü. cenazesi paris'te çok büyük bir kalabalık tarafından kaldırılan marat, halkı için can veren bir kahraman olarak gömüldü.

 • jacques roux olmayan ve asla olamayacak olan fransız devrimi kişiliği, ateşli bildirileriyle tanınır. aynı zamanda alman oyun yazarı peter weiss tarafından brechtçi estetik ögelerine sadık kalınarak kurgulanmış harika mı harika bir oyun da yazılmıştır kendisinin öldürülmesini anlatan. oyunda de sade napolyon dönemi kapatıldığı akıl hastanesindeki hasta dostlarıyla, napolyon döneminin nasıl bir gelişime yol açtığını göstermek isteyen hastane müdürünün telkiniyle, jean paul marat'ın öldürülmesiyle ilgili yazdığı bir oyunu sahneye koyar. ulan sırf sinopsise bile hayran kalmadıysan ben daha nabayım be sözlük. ironiler hicivler, daha sinopsisten başlıyo amk.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -