jean-baptiste de lamarck

 • 1744 - 1829 yılları arasında yaşamış fransız doğa bilginidir. ortaya koyduğu kuramı dolaylı olarak çürüten ingiliz doğa bilimci charles darwin'in doğduğu 1902 yılında (bkz: philosophie zoologique) (türkçe bkz: zooloji felsefesi) adlı eserini yayımlamıştır. eserinde, (bknz: lamarkizm) ( lamarkçılık ) olarak bilinen evrim kuramını açıklayarak canlıların evrimine kanıt gösterebilecek verilerini sunmuştur.

  fransa'nın picardie vilayetindeki bir köyde dünyaya gelen lamarck, babasının ısrarı üzerine çocukluğunda din öğrenimine başladı. 1760'da babasının ölümü üzerine din öğrenimini bırakıp orduya yazıldı ve çocukluğundan beri düşlediği askerliğe yöneldi. yedi yıl savaşları'na katıldı, ama sağlık durumu sebebiyle 1768 yılında ordudan ayrılmak durumunda kaldı ve tıp öğrenimi için paris'e yerleşti. paris'te bir yandan tıp öğrenimi görürken, bir yandan da botanik alanında incelemeler yaptı. 1778 yılında fransa'nın doğal bitki örtüsü üzerine yaptığı çalışmayı yayımladı ve bu sayede fransız bilimler akademisi'ne seçildi. on yıl sonra paris botanik bahçesi'nde göreve getirildi. bundan beş yıl sonra da "ulusal doğa müzesi" ismini alan kuruluşun yeni örgütlenmesinde zooloji departmanının yöneticiliğine atandı ve o tarihten sonra bütün ilgisini ve enerjisini zoolojiye yöneltti.

  bu bilim dalındaki çalışmalarına elli yaşından sonra başlamasına ve gözlerinin önemli ölçüde bozulmuş olmasına rağmen, böcekler ile solucanlar konusunda en yetkili bilimci olarak tanındı. yaşamının son yıllarına doğru da omurgasız hayvanlar biyolojisinin en önemli yapıtlarından birisini yayımladı.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -