jack sparrow

 • kaptan jack sparrow; disney firmasının karayip korsanları isimli sinema serisinde birleşik amerikalı aktör johnny depp'in canlandırdığı kurgusal ana kahramandır. siyah inci gemisinin kaptanı ve gizemli pusulanın sahibi olan jack sparrow, seride zaman zaman "yedi denizin en büyük korsanı" olarak anılmaktadır. lâkin seride onu genellikle atlantik okyanusu üzerindeki denizlerde görürüz. (bkz: pirates of the caribbean)

  sinema serisinin yapımcılarının verdiği demeçlere göre, kaptan jack sparrow karakteri başlangıçta kurgunun ana kahraman olarak tasarlanmamıştı. aslında yapımcılar ilk kurgunun büyük sükse yapacağından da emin değillerdi. ilk filmin ardından johnny depp'in başarılı oyunculuğu, makyajı, olağanüstü jest ve mimikleriyle karizmatik bir korsan kahraman hâline gelen jack sparrow, devam eden hikâyelerde seriyi taşıyan başlıca unsur oldu. birleşik amerikalı aktör johnny depp, jack sparrow karakteriyle bir bütün hâline geldi, birçok ödül aldı ve oyunculuk kariyerinin altın çağına "ünlü korsan jack sparrow" olarak ulaştı.

  karayip korsanları serisinin kurgusal ana kahramanı olan jack sparrow'u başlangıçta saygınlığını kaybetmiş ünlü bir korsan gemisi kaptanı olarak görürüz. kendisi kaptan teague sparrow'un oğludur. seride geçmişine yönelik fazla bilgiye yer verilmez. nedendir bilinmez, serinin işleniş biçimi zaman zaman bizlere onun hüzünlü bir geçmişi olduğunu hissettirmeye çalışır. jack sparrow ise aksine, hayatı gelişigüzel yaşamaya çalışan ve gamı kederi kafaya takmayan, bencil ve egoist, ama bir o kadar da tuhaf ve etkileyici bir kişilik olarak kendini gösterir. zaten çevresinde gelişen maceralarda kıvrak zekasıyla planları yapan, başkalarını yönlendiren ve olayları biçimlendiren genel olarak kendisidir. "bunda şeytan tüyü var" dedirten kişiliklerden biridir. bir korsan olarak ideallerinin peşinden gitmekten kendini alamaz. en büyük korsan denizci olmak, nam salmak, şu dünyanın anasını satmak, bu dünyaya kazık çakmak gibi şeyler istemektedir.

  en büyük aşkı denizdir. soyismi olan sparrow, "serçe" anlamına gelmektedir. tabii bize göre bir "barbaros hayrettin" değildir.

  --- spoiler ---

  egosu da tadından yenmez:

  “this is the day you will always remember as the day you almost caught japtain jack sparrow.”

  “beyler, bugünü neredeyse kaptan jack sparrow'u yakalıyorduk diyebildiğiniz gün olarak hep hatırlayın.”

  --- spoiler ---

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -