isviçre'de herkese maaş bağlanması teklifi

 • referandum teklifi %78 hayır oyu ile reddedilmiş. haber
  teklife göre 18 yaşını doldurmuş her isviçre vatandaşına aylık 2500 isviçre frangı yani 7500 tl verilmesi planlanıyormuş. böylelikle dünyada tüm vatandaşlarına maaş bağlanması için referanduma giden ilk ülke isviçre oldu. hükümet, isviçre'de hayat şartlarının pahalı olduğunu düşünerek, böyle bir referandum kararı almış olmasına rağmen, halkın dörtte üçü bunu reddetmiş.
  şimdi bu gelişmeyi, türkiye ile mukayese eden, realiteden hayli uzakta kalmış kişiler olacaktır. makarna ve kömür edebiyatı yapılacaktır elbet. ama isviçre'deki dinamikler ile türkiye arasındaki fark kabak misali ortadadır. mesele halk değil, halkın iradesini kömür ile makarna ile satın alacak kadar, halkı düşürmüş ve de sömürmüş iktidar meselesidir.
  hürriyetin haberi
  edit: bir mesaj sonrası gaza geldim. iyi madem, "onurunu, geleceğini kömüre, makarnaya satan, biat etmeyi siyasi duruş bellemiş kişilere ders olsun".

 • "Ulkemize multeciler gelir, ulkemizi basarlar, prestijimiz gider" korkusuyla reddedilmistir.

 • zaten hayat standartları yüksek insanlar milli gelirleri bilmem ne kadar, var olan nüfusu koruyamaz önüne gelene maaş bağlasa ülkenin kalitesi dışardan gelen göçlerle yerle bir olur. sorun sorunu beraberinde getirir

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -