isviçre

 • kıta avrupası'nda yer alan, kuzey sınırında Almanya, batısında Fransa, güneyinde italya, ve doğusunda Avusturya ile Liechtenstein ile çevrili ülke. hayat standartları çok çok yüksek bir ülkedir isviçre...

  başkenti bern olup, diğer önemli şehirleri zürih, cenevre, basel, neuchatel, lozan, lugano, st.gallen, sion ve luzern dir.

  siyasi yapıdan da bahsedersek, ülkeyi federal konsey yönetir ve bu konseyden bir kişi başkanlık görevini yürütür. bugün bu görevi, johann schneider-ammann devam ettiriyor. parlamentosu da iki meclisten ( federal konsey ve eyaletler konseyi) oluşur. bu iki meclisin gücü birbirine eşittir.
  idari yapı olarak kanton olarak tanımlanan tam 26 bölgeye ayrılarak yönetilir isviçre. aslında bir bakıma eyalet kavramının yandan yemişi gibi de değerlendirebiliriz bu yapıyı ülkede ciddi derecede göçmen nüfusunun olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. buna bağlı olarak da hatırı sayılır bir türk nüfusunun olduğunu da söyleyelim.
  bünyesinde ağırlık olarak tam dört dil konuşulur; fransızca, almanca, italyanca ve romanş dili.

  isviçre coğrafi olarak da alp dağlarının kuzey ve güney yamaçlarının eteğinde kurulmuş. içerisinde leman gölü gibi bir çok doğal güzellik de bulundurur bu ülke.

  ekonomik ve hukuk olarak da en gelişmiş ve en tarafsız devletlerden biridir isviçre. ama bu tarafsızlık ve hesap sahiplerinin kimliğini gizli tutma prensibi yüzünden dünyanın kara para merkezi suçlamalarıyla da sık sık karşılaşırlar. bu suçlamalar çok mu yersiz, hayır tam tersine çok çok doğru bana göre çünkü isviçre bankalarındaki "off shore" hesaplarının mali olarak büyüklüğü yaklaşık 2 trilyon dolar. böylece dünyanın en büyük off shore merkezi konumunda yer alır. ki adama sormazlar mı bu değirmenin suyu nereden geliyor diye

  ayrıca uefa, fifa gibi kurumların da merkezi de buradadır.

  tabi saat, çikolata ve kimya endüstrisinde dünya üzerinde nam yapmış bir ülke isviçre. tabi bununla beraber bir çok uluslararası büyük şirketin de merkezi burası. ayrıca dünyanın en gelişmiş bankacılık sektörlerinden birine sahiptir.

  isviçre ne yazık ki bu dünyanın son 150-200 yılının baş belalarından biri olan siyonizm fitnesinin de çıkış merkezidir. 1897'de basel'de
  dünya yahudi kongresini toplayan theodor herzl dünya siyonist teşkilatı'nın kurulmasına öncülük eder ve kongrede gelecek 100 küsür yılda yaşanacakları haber veren şu sözleri söyler:
  "Ben bugün burada Yahudi Devleti'ni kurdum, ancak bunu yüksek sesle söylersem bütün dünya güler. Fakat beş sene içinde ya da elli sene sonra bunu herkes böyle bilecektir."

  son bir not; küçükken izlediğimiz bir çizgi film vardı heidi diye... hatırlayanlar bilir. işte o kızın da memleketidir isviçre

  5
 • Parasi olana guzel memlekettir

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -