islamiyette çok eşlilik gerçeği

 • evet acı gerçek.kadınlara çok değer verdiği söylenen islam dininde malesef bir erkek sayısız kadınla nikahlı olabiliyor ve kolayca boşanabiliyordu.kadının ise buna karşılık yapabileceği hiçbir şey olmuyordu.kullandığımız medeni kanunun bu yönden gerçek islamla hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır.hz.muhammed'den günümüze islam tarihini araştırdığınızda bu gerçeğe fazlasıyla rastlayacaksınız.

  edit:islamla herhangi bir derdim olmamakla birlikte bu agresif tepkinin sebebini anlamış değilim.kendi düşüncenize uymayan bir şey söylenildiğinde neden bu kadar sinirleniyorsunuz?islam hoşgörü ve saygı diniyse söylenildiği gibi bu tepkiniz islamla bağdaşır mı acaba?bu soruların cevaplarını bir düşünmenizi tavsiye ederim

  edit 2: oy oy oy, oy ki ne oy .ne cahilliğim kalmış,ne uçkur düşkünlüğüm ne de şerefsizliğim.bazı yazarlar bana diyordu bu sözlükte linç var diye de bu kadarını tahmin etmemiştim.insanların genel yargıya aykırı düşüncelerini ifade etmesi ne zamandan beri saygısızlık,kutsala hakaret oldu.yazdığım entryi din düşmanı ateist pezevenk yaftası yapıştırarak okursanız böyle şeyler düşünmeniz normal.neyse yine haksız ben olayım tamam hepiniz birleştiğinize göre.daha da bu tip entryler paylaşmamaya çalışacağım sözlükte şu manzarayı gördükten sonra.kendi bildiğiniz doğrularınızla kavrulmanız dileğiyle

 • islamı kötülemekten bıkmayan sözlük yazarı, yazarlarımız. şunu artık anlayın.
  1- ilk eş eğer karşı çıkarsa erkek başka bir kadınla nikah kıyamaz.
  2- Nikah kıymasının nedenleri arasında o da gelsin, ooohhh 3 gün bu kadınla, 2 gün diğeri ile gibi bir mantık yoktur.
  3- Savaş zamanında eşi ölmüş kadınlar dul kalınca zorluk çekmesin, korunmasız olmasın diye güzel bir yol izlenmiştir.

  bunu anlamak bu kadar mı zor? hayır yani kötülemeye çalışıyorsunuz da ne geçiyor elinize az bi anlatın be


  edit: kötülemeye çalışmaktan başka bir şey yapmadığın için olabilir mi? benim inancıma, kutsal gördüğüm bir şeye sen dil uzatıcan, aşalayıcı konuşucan, kesin yargılarda bulunucan, bunu ben yapınca ''saygı nerde saygı nerde?'' birisi benim inandığım değerleri sorgular, inanmayabilir eyvallah ama burda gelipte islam propagandası yapıp, araştırmadan cahilce yargılarda bulunup, bu yargıların içine de benim peygamberimi koyuyorsa benden saygı beklemesin.

  edit2: '' kadına çok değer verdiği söylenen islam dininde malesef bir erkek sayısız kadınla nikahlı olabiliyor ve kolayca boşanabiliyordu.kadının ise buna karşılık yapabileceği hiçbir şey olmuyordu.hz.muhammed'den günümüze islam tarihini araştırdığınızda bu gerçeğe fazlasıyla rastlayacaksınız.'' sen islamda çok eşliliğin mantığını anlamayıp böyle bir yargıda bulunuyorsun. googleye gir yaz bir sürü kaynakta açıklayıcı cevaplar bulacaksın zaten. araştırmadan burda dinle alakalı bir kesin yargıda bulunuyorsun ve buna peygamber ismini koyarak ''bak senin peygamberin zamanında da vardı'' diyorsun. ben yok demiyorum, vardı çok eşlilik doğru ama: ne şartlarda var? ilk eş buna karşı çıkarsa ne olur? erkek diğer eşlerine nasıl olmalıdır? maddi olarak nasıl imkanları olmalıdır? bunları bir araştır dostum sen.

 • doğrudur, ama çok eşlikte cinsiyetçilik yoktur yalnız.

  Ve şartları var.
  1- eşin razı olacak. (cinsiyet kullanmıyorum dikkat edersen)
  2- eşitliği gözeteceksin. (bak hala cinsiyet kullanmadım)

  günün şartına göre düşünürsek tek eşlilik topluma yerleşmiştir.
  korunmaya ihtiyacı olan kadını/erkeği nikahladın diyelim, onunla yatmak zorunda mısın ? hayır.

  eee nasıl oldu da böyle oldu ? insanoğlu işine geleni yaptı, kuralına göre oynamadı.

 • islam ile derdim yok deyip bilgisizce atıp tutmak. Yukarıdaki entryler okunduysa eğer bir düzeltme konulmalı sanki eksik biliyormuşum diye. Hani hoşgörü diniydi deyip serbestçe atıp tutmak.

  Deniz Baykal ve adnan Menderes hikayesini getirir akla. Daha ne kadar hoşgörülü olabiliriz..

 • kişinin konuyu nasıl okuduğuna bağlı olarak değişebilecek bir husustur. birisi dokuz eşli olmayı günümüz dünyasını bağlam alarak değerlendirir ve doğal bir doğrultu çizerek bunun yanlışlığını tartışır. diğeri dokuz eşli olan kişinin ne zaman yaşadığını ve bunu nasıl yaptığını düşünür ve ardından neden yaptığının altındaki fikriyata bakarak "korumacı" ve "öğretici" yönleri ortaya koyar. Sonuç olarak kendimi sadece iki adet olan basit tanımlı doğrultulara yerleştirmeden şu çıkarımı yapmak isterim: bağlamsal okuma yapmakta fayda vardır.

  5
 • Eğer gerçekten islamyeti bilen bir erkekse çok eşliliğin getirdiği sorumlulukların ağırlığını bilip bundan kaçınacağı durumdur.


  Bu durum keşke hâlâ geçerli olsa bla bla laf saçmalığı yapan bazı Günümüz erkeklerini düşünürsek de lan daha hayatınızdaki tek bir kadını mutlu edemiyorsunuz memnun edemiyorsunuz, sizin neyinize çok eşlilik deyip konuyu kapatırım.

  4
 • 4-5 tane karı alma devri mi kaldı be

 • Ya beyinsiz beyinsiz başlık açıyonuz bi boktan haberinizde yok. He aynen aynen islamda erkeğe harem kurup hepsiyle takılma hakkı veriliyo ne kadarda kadına önem verip kadını hiçe sayan bir din değil mi he kardeşim he aynen öyle şimdi @1 siktirip git burdan

 • bir kadını korumanın tek yolu onunla evlenmek değildir herkes uçkuruna sahip olursa kimden neyden koruycaksın kadını?
  ayrıca sayılan kurallar kuranda belirtilmiş kurallar değildir kuranda belirtilen tek kural müslüman olması ve kocanın bakabilecek mal varlığına sahip olmasıdır.
  (bkz: Nisa/3)

  2
 • (bkz: herkes uçkuruna sahip olursa) sorunda bu zaten. denilen şey ütopik zaten herkes uçkuruna sahip olabilse, işte kimseler ölmese hırsızlık olmasa falan. ayrıca bu kurana inanmayanların çürütmeye çalışmalarını anlamıyorum ben. benimde öyle sağlam inancım yok ama saldırmıyorum. ayrıca kuran'da bir konuyla alakalı tek ayet olmaz. bir çok vardır. sadece nisa/3 ile sınırlı olduğunu sanmıyorum.

 • çoklu evliliğe daima karşıyım ama dost hayatı, yani yeni jenerasyon tabiriyle fuck buddy ilişki, bir aileyi yıkılmaktan kurtarır.

  1
 • tartışmasız bir gerçektir.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -