irlanda

 • irlanda veya irlanda cumhuriyeti ( irlanda dilinde: eire )

  britanya adaları'nın en büyük iki adasından birisi olan irlanda adası'nın %85'lik kesimine sahip devlettir. büyük britanya adası'ndan irlanda denizi ile ayrılan adanın geriye kalan %15'lik kuzey kesiminde ise birleşik krallık'a bağlı kuzey irlanda cumhuriyeti yer almaktadır.

  1920'lere dek birleşik krallık'a bağlı olan irlanda, daha sonra bağımsız bir devlet olmuştur. tarihi boyunca da zaman zaman bağımsız, zaman zaman ingilizlerin yönetimi altında olmuştur. bağımsızlıktan sonra, uzun yıllar boyunca ülkede ve adada hem siyasî ayrılıklar, hem de mezhep farklılıkları sebebiyle iç savaş ve kanlı terör eylemleri vuku bulmuştur.

  ülkede birincil resmî dil irlandaca, ikinci resmî lisan ise ingilizcedir. fakat, ülkede mevcut nüfusun yaklaşık üçte biri her iki dili birden konuşmaktadır. kendi içlerinde, özellikle de adanın doğu kesimlerinde ekseriyetle kendi dillerini konuşurlar. ülke nüfusunun çok büyük bölmü katolik hristiyandır. ülke nüfusunun yaklaşık beşte biri başkent dublin'de yaşamaktadır. irlanda devleti'nin ikinci büyük şehri cork, diğer büyük şehirleri ise liman şehirleri olan limerick, waterford ve galway'dir.

  irlanda'nın başlıca doğal kaynağı tarıma elverişli topraklarıdır. ülkedeki ormanların hemen hemen tamamı tarih boyunca tarım arazisi yapılarak yok edilmiştir. yaklaşık %5'lik ormanlık alan ortalamasıyla, avrupa'nın en az ormanlık alana sahip ülkesidir. balıkçılık da ülke için önemli bir istihdam kaynağıdır. yeraltı kaynağı olarak gümüş, kurşun ve çinko çıkartılır.

  irlanda'nın büyük bölümü alçak düzlüklerden oluşur. atlas okyanusu üzerinde bulunan adanın hemen hemen tamamında serin deniz iklimi hakimdir. yazları çok sıcak, kışları çok soğuk geçmez. adada bitki ve hayvan çeşitliliği pek fazla değildir.

  irlanda kültüründe ağırlıklı olarak kelt uygarlığı unsurları görülür. bunun dışında norman, ingiliz ve iskoç kültürlerinin etkisi de görülebilir. adaya yoğun bir göçle ilk olarak yerleşenler normanlar olmuştur. sonraki asırlarda ingiliz, galler, iskoç ve kuzey avrupa göçmenleri de adaya yerleşerek bugünkü irlanda halkını meydana getirmişlerdir.

  7
 • bu yıl içinde gitmek istediğim ülke . vikipedi'de gezilecek yerler gözüküyor ama oradaki güzel barları , otelleri ne bileyim "şurayı gezmeden olmaz" dedikleri bişi varsa şöyle bi mesaj kutumu titretsin . şimdiden teşekkürler arkadaşlar

  1
 • dil eğitimi açısından ucuz olan ve 6 ay üzeri dil okuluna kayıt yaptıranların part time çalışma izni olan ada ülkesidir.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -