ikiru

 • kapitalist düzenin en temel özelliklerinden( ya da kandırıkçılıklarından biri, söz konusu kapitalizm olunca özellik ve kandırıkçılık neredeyse bir kavramlar) biri, gerçekleri, elle tutulur gözle görülür gerçekleri, parçalayarak, özlerini değiştirmek daha sonra bu parçaları birleştirmeleri halinde insanları artık bu varolmayan öze ulaşabileceklerine inandırmaktır.

  bu nedenle bizler "asıl" bir gerçekliği yaşamayız. bizimkisi, ikincil hatta üçüncül bir gerçekliktir. belirlenmiş, sunulan bir gerçeği yaşarız biz. sürekli bir potansiyel enerjiyizdir. asla kendimiz olmayı beceremeyiz. kıyafet almak eylemi örneğin bunun önemli göstergelerindendir, artık nerdeyse bir törene dönüşmüş, anlamı tam olarak bilinmeyen, kendisini başka bölünmüş eylemlere eklemleyen( beğenilme, cinsellik vb.) anlamsız bir eylem halini almıştır. kaide budur. istisnaları vardır.

  ikiru işte bu istisnalardan birini anlatıyor. bürokrasi kanserin kendisi haline geliyor. watanebe'nin kanseri, onun midesini nasıl vücudunun kalanından koparıyorsa, bürokrasi de insanları yönetim aygıtından, yönetim aygıtını da kendi kendinden soyutluyor. kanser haline geliyor. aygıtın içindeki "bireyler" asla gerçek anlamda onun kötücül doğasını göremiyorlar. watanebe'nin de bunu anlaması için kanser gibi bir metafora ihtiyacı oluyor. film umutluymuş gibi bitse de aslında sonu umutsuzdur. bürokratlarımızın en sağduyulusu olarak görülen abimiz döngüyü kıracakmış gibi gözükse de beceremez, ve watanebe'nin "eser"ini, "onun" olmasından çok "toplumun" olması dolayısıyla görür. watanebe için ise mevzubahis eser bir "kendi olma" durumudur. "toplumsal olan", "watanebe"nin kendi çocukluk kabusu olan "göleti" yok etme eyleminin bir sonucu olarak anlam kazanmıştır.

  film hakkında pek çok sinemasal zırva saçmalayabilirsem de yapmıyorum bunu, bazen filmlerle bir bağ kurarsınız, o bağ sizi saçmalamaktan alıkoyar, saçmalamak istemiyorum, kar altında salıncak binmek istiyorum ya da toyo gibi ruhu gözlerinde belirebilen birine aşık olmak... ikiru öyle bir film çünkü. bir bürokrat değil bir aşık olunuz ve aşktan sadece romantik komedilerin size söylediği şeyleri anlamayınız.

  filmin künyesini vermemişiz bir akira kurosawa filmi.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -