herakles

 • antik yunan mitolojisinin ve mitlerinin en büyük kahramanlarından birisidir. antik roma mitolojisinde (bkz: herkül) adıyla bilinir. ölümlü bir prenses olan alkmene ile tanrılar kralı zeus'un oğludur. inanılmaz ölçüde güçlü birisi olan herakles, insanın doğaya karşı savaşma ve direnme gücünü simgeler. herakles'in doğanın insanın başına açtığı felâketlerin daima üstesinden gelerek insanlığa yardım ettiğine inanılır.

  zeus'un kıskanç eşi ve tanrıların ecesi hera, herakles'in doğumunu haber aldığında çok öfkelenir ve onu beşiğinde yatarken öldürmeleri için iki tane yılan gönderir. ama, herakles bebekken bile öylesine güçlü ve çeviktir ki, yılanları elleriyle boğarak öldürür. herakles iyi bir eğitim alır ve büyüyünce büyük bir savaşçı olur. ne var ki, hera'nın ona olan düşmanlığı devam eder. bir gün hera'nın güçleriyle zihnini etkilemesi nedeniyle sinir krizi geçiren herakles, kendi karısını ve çocuklarını katleder. bu korkunç suçun cezası olarak, kral eurystheus'un belirlediği 12 görevi yerine getirmesi için sürgüne gönderilir.

  herakles, kendisine verilen 12 görevin hepsini yerine getirdikten sonra, altın post'u aramak amacıyla yolculuğa çıkan argo gemicilerinin arasına katılır. daha sonra ise ileride ölümüne sebep olacak olan prenses deianeira ile evlenir. karısına saldıran insan-başlı at nessos ile savaşa girer ve onu öldürür. fakat, nessos ölürken deianeira'ya kanıyla ıslanmış gömleğini verir ve şayet herakles bir gün onu terk edecek olursa, bu gömleğin sahip olduğu büyünün kocasının ona olan aşkını geri getireceğini söyler. bir gün herakles, eşinin yanından ayrılıp gerçekten onu terk eder. deianeira da ona gömleği gönderir. oysa nessos'un kanı zehirlidir ve herakles, hediye gelen bu gömleği giydiğinde acıyla kıvranmaya başlar. oğlu hyllos, babasının son isteğini yerine getirerek herakles'in bedenini ateşe verir. böylece herakles ölümsüzleşerek göğe yükselir ve tanrılaşır.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -