hera

 • antik yunan mitolojisinde kronos ile rheia'nın kızı olan tanrıça hera, aynı zamanda tanrıların kralı olan zeus'un eşidir. gökkuşağı tanrıçası iris, hera'nın habercisidir.

  tanrıların kraliçesi olan hera, kadınların koruyucu tanrıçasıdır ve yeryüzünde başı dertte olup onu yardımına çağıran kadınları korur. ama eşi zeus'u kıskandığı için, zeus'un birlikte olduğu kadınları daima cezalandırır. hatta, bu kadınların çocukları bile onun gazabından kurtulamaz. herakles'in ömür boyu peşini bırakmayan talihsizliklere neden olan hera'dır.

  bir efsaneye göre, truva prensi paris'ten aralarında hera'nın da bulunduğu üç tanrıçadan en güzelini seçmesi istenir. paris'in hera'yı değil de aşk ve güzellik tanrıçası aphrodite'i seçmesi, hera'nın truvalılara karşı büyük bir kin beslemesine yol açar.

  antik roma mitolojisinde hera ile bir tutulan tanrıçanın ismi juno'dur. kadınların koruyucusu olan juno ile kadınların talihini etkilediği düşünülen ay arasında bir bağlantı olduğuna inanılır ve ay yeni doğduğu zamanlarda juno'ya tapılırdı.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -