hektor

 • yunan mitolojisinde truva kralı priamos ile kraliçe hekabe'nin oğlu olan hektor, yunan şair homeros'un ilyada destanında anlattığı truva savaşı'nda çarpışan büyük savaşçılardan birisidir. homeros, onu sahip olduğu erdemleri dolayısıyla tanrıların, özellikle de apollon'un sevdiği ve her fırsatta yardımda bulunduğu bir kahraman olarak betimler.

  gerek askerlerin, gerekse halkın güven duyduğu mert ve yiğit hektor daima savaş alanındadır. truva şehrini kuşatan yunan askerlerine karşı sık sık düzenlediği saldırılarla onları yıldırır.

  diğer taraftan, yunanların da büyük bir savaşçısı vardır. ismi akhilleus (aşil) olan bu büyük savaşçı, savaş sırasında kral agamemnon ile arası açıldığı için kuşatmada geri çekilmiştir. yunanlar savaşta öyle zor durumda kalırlar ki, akhilleus'tan zırhını ve silâhlarını yakın arkadaşı patroklos'a vermesini isterler. böylece truvalılar akhilleus'un tekrardan savaşa dahil olduğunu zannedeceklerdir.

  patroklos, akhilleus'un zırhını kuşanıp hektor'un karşısına çıkar. hektor patroklos ile savaşıp onu öldürür. akhilleus, yakın arkaşının öldürüldüğünü öğrenince çok öfkelenir ve hektor'dan intikam alacağına ant içer. yunan askerlerinin başına geçen akhilleus, amansız bir çarpışmaya girerek truva askerlerini şehrin içerisine çekilmeye zorlar. şehre geri çekilmeyi kendine yediremeyen hektor savaş alanında tek başına kalır. ama sonradan karşısındakinin gerçekten akhilleus olduğunu görünce, şehre doğru kaçmak ister. şehre kaçma olanağı olmadığını anlayınca da akhilleus ile teke tek çarpışmaya girer. tanrıların yüzüstü bıraktığı hektor'un yardımına gelen olmaz. akhilleus mızrağını hektor'un göğsüne saplayıp onu öldürür. sonra da zaferini kutlamak için cesedini arabasına bağlayıp sürükleyerek truva şehrinin çevresinde yedi tur döndürür ve patroklos'un mezarına götürür.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -