hawaii

 • hawaii, amerika birleşik devletleri'nin kuzey amerika kıtası dışında kalan tek eyaletidir. eyalet, sekiz büyük ada ile 124 adacıktan oluşan bir adalar topluluğudur. hawaii adaları volkanik adalardır ve bu adalar üzerinde dünya üzerindeki etkin ya da sönmüş yanardağların en büyükleri bulunmaktadır.

  avrupa kökenli abd'lilerin egemen olmadıkları hawaii'de, bütün etnik gruplar birer azınlık durumundadır. adada 40'a yakın farklı dil ve lehçe konuşulur. iklimin ve havanın sürekli olarak güzel olması sebebiyle, hawaii'nin yerel dilinde "hava durumu" söz kalıbını karşılayan herhangi bir sözcük ya da sözcük öbeği yoktur.

  adalar zincirindeki sekiz büyük ada: hawaii, maui, molokai, lanai, kahoolawe, oahu, kauai ve niihau'dur. eyalet topraklarının %60'ını kaplayan ve en büyük ada olan hawaii, adalar topluluğunun en güneyindedir. ananas adası da denilen lanai adası'nın tamamı bir ananas toplama şirketinin malıdır ve adada yaşayanların hemen hemen hepsi bu şirketin çalışanlarıdır. adaların en küçüğü olan kahoolawe'de yerleşim yoktur. abd donanması burayı topçu eğitimi için kullanır. üçüncü büyük ada olan oahu, hawaii eyaletinin merkezidir. hawaii adalarındaki limanlar arasında en önemlileri olan pearl harbor ve hanolulu burada olduğu için, diğer adalar içerisinde en yoğun nüfusa sahip ada oahu adası'dır. ayrıca, hawaii turizminin odağı burada bulunan waikiki kumsalıdır. kauai adası, sahip olduğu tarım arazileri, verimli vadileri ve çağlayanlarıyla "bahçe adası" olarak anılır. niihau adası ise yalnızca yerli hawaii halkının yaşadığı ve dış dünyaya kapanık bir yerdir. adada turistik etkinliklere yer verilmediği gibi, ziyaretçilerin de adada bir günden fazla kalmalarına müsaade edilmez.

  5

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -