havana

 • devrimi, devrimcileri, parkları, yolları, araçları, eski ve yeni yapılarıyla ünlü şehir.

  batı hint adalarında bulunan en büyük şehir ve küba cumhuriyeti'nin başkentidir. şehir, küba'nın kuzey kıyısında, dar ağızlı bir limanın batısında kurulmuştur. liman girişinin karşılıklı iki yakasında, xvı. yüzyılda ispanyol sömürgecilerin korsan saldırılarından korunmak amacıyla inşa ettikleri kaleler vardır. bu kalelerden castillo del morro'ya sonradan eklenen deniz feneri, havana şehrinin simgesi durumundadır.

  tropikal iklimin hüküm sürdüğü şehirde, mayıs-ekim ayları arası yağmur mevsimidir. küba'nın hava, kara, deniz ve demiryolları merkezi olan havana, ülke ticaretinin önemli bir bölümünün yapıldığı yerdir. motosiklet, kahve, şeker ve özellikle puro üretimiyle dünya çapında nam salmıştır.

  havana'yı 1514 yılında ispanyol kâşif diego velázquez de cuéllar kurmuştur. havana limanı, ispanya'nın amerika kıtasındaki sömürgeleri için önemli ticaret merkezi olarak zamanla gelişmiştir. 1898'de, havana limanı'nda abd savaş gemisinin havaya uçurulması, ispanya ile abd arasında savaşın başlamasına neden olmuştur. savaş, ispanya'nın yenilgisiyle sonuçlanmış ve küba, 1902 yılına kadar abd işgâli altında kalmıştır.

  1959 yılında küba devlet başkanı fidel castro önderliğindeki devrimden (bkz: küba devrimi) sonra, kısa bir süre ziyaretçilere kapılarını kapatan havana şehrinde, devam eden yıllarda turizme büyük önem verilmeye çalışılmıştır. şehir, eski surları ve bünyesinde barındırdığı yapılarıyla sömürge döneminin askerî gücünü yansıtmaktadır. bu yapıların birçoğu, küba devriminin ardından onarılarak eğitim ve kültür kurumlarına dönüştürülmüştür. çok sayıda resmî binanın bulunduğu şehirde, parmaklıklı pencereleri ve verandalarıyla düz çatılı ve alçak evlerin yanı sıra, defne ağaçlarıyla donatılmış sokaklar boyunca gri, mavi, sarı ve kırmızıya boyanmış mermer süslemeli evler bulunur. ülke bağımsızlığının kazanılmasına öncülük eden josé martí'nin anıtının bulunduğu plaza de la revolución, yani devrim meydanı, havana şehrinin en modern yapılarıyla kuşatılmıştır.

  4

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -