halil inalcık

 • Osmanı tarihinin duayenlerinden inalcık, 26 Mayıs 1916 yılında istanbul'da doğdu.

  1942-1972 tarihleri arasında DTCF'de Osmanlı ve Avrupa Tarihi okuttu,
  1956-1972 döneminde Siyasal Bilgiler Fakültesinde idari Teşkilat Tarihi ve Devrim Tarihi derslerini verdi.
  1972-1986 yıllarında Chicago Üniversitesi Tarih Bölümünde Profesörlük yaptı.
  1953 1993 yılları arasında ABD'de Columbia, Princeton, Pensyivania ve Harvard Üniversitelerinde ziyaretçi Profesör olarak
  görev aldı.
  Amerikan Akademisi, ingiliz Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi, The Royal Historical Sodety, The Royal Asiatic Society gibi birçok yerli ve yabancı kurumun şeref üyesidir.
  Bundan başka Türkiye'de ve dışarıda yedi üniversitede fahri doktora
  unvanı vardır.
  inalcık bugüne kadar 17 kitap ve 300'e yakın bilimsel makale yayınlamıştır.

 • ilber ortaylinin cahilligini alan turkiyenin onemli beyinlerinden biri.

  1
 • 100 yaşında hayata gözlerini yummuş olan tarihçilerin kutbu.

  (bkz: hocaların hocası)

  3
 • yarım saat önce dükkândan eve gelirken aldım acı haberi. "yüz yıllık çınar" hayata gözlerini yumdu. hep derdi ki, "sağlıklı ve daha uzun bir ömür yaşasın diye benim için dua edin, zira bu ali medeniyet için daha yapabileceğim çok çalışma var"

  doksan küsür yaşında dahi osmanlı tarihçiliği için arazi çalışmaları yapan idealist ve azimli bir akademisyeni, bir kültür hazinesini, hocaların hocası bir bilge insanı ebediyete uğurladık. halil inalcık, sadece türkiye'nin değil, dünyanın en büyük akademisyenlerinden biriydi.

  hocaların hocası'nın türk tarihçilerine öğütleri:

  "türk tarihçilerine bir öneride bulunmak gerekirse diyebilirim ki, daima belgelere sadık kalın. eğer hakikati ortaya çıkarırsanız, bu daima bizim lehimizedir, çünkü bugüne değin tarihimiz hakkında yazılanların çoğu ya yalandır, ya çarpıtmadır. eğer mübalağa yaparsanız kendinizi kabul ettiremezsiniz, sizi ciddiye almazlar."

  "türk tarihçiliği gelişiyor. geçmişte iki büyük üstad var: fuad köprülü ve ömer lütfü barkan. bu iki usta, türk tarihçiliğine çalışmalarıyla bir yön vermiştir. bugün tarihimizi onların yolunda iyi inceleyebilmek için, osmanlıcaya hakim olmak, bunun yanında batı tarihçiliğini iyi izlemek gerekir. bana, siz bütün kariyeriniz boyunca ne yaptınız diye sorarsanız, şunu söyleyebilirim: bütün çabalarım türk tarihçiliğini modern tarihçilik düzeyine çıkarmaktır. benim tarih anlayışım, devletlerin tarihini ortaya çıkarmaktan ziyade halkın tarihini, halkın geçmişte nasıl yaşadığını, sosyal hayatını, ekonomisini, gündelik yaşantısını ve bunları belirleyen şartları ortaya çıkarmaktır. bizim tarihçiliğimiz ise bu konulara yeni yeni ilgi duyuyor"

  3
 • düşünerek anınız. düşünerek anacağız.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -